Německo dodá Ukrajině další zbraně. I houfnici schopnou vypálit devět střel za minutu a poté zmizet

Samohybná houfnice RCH 155 (KMW Company / se souhlasem)

Samohybná houfnice RCH 155 | FOTO: KMW Company / se souhlasem

Německá vláda oznámila, že na Ukrajinu dodá další zbrojní pomoc. Tentokráte v ní bude zahrnuto i osmnáct kusů samohybných děl RCH 155. Kdy přesně k přesunu na Ukrajinu dojde, německé úřady s odvoláním na utajení neoznámily.

„Německá vláda podporuje ukrajinskou armádu v úzké koordinaci se svými partnery a spojenci. V rámci rozpočtového procesu na rok 2022 byly finanční prostředky navýšeny na celkem 2 miliardy eur,“ napsala německá vláda na svých webových stránkách.

(Týdeník FORUM)

V přípravě pro dodání na Ukrajinu se momentálně nachází nejen zmiňovaných 18 kusů samohybných kolových houfnic RCH 155, ale i další materiál. Například 80 pickupů, 100 protidronových senzorů a rušiček, 2 hangárové stany či 7 speciálních nákladních vozidel s výměnným systémem.

Samohybnou houfnici RCH 155 vyrábí německá firma Krauss-Maffei Wegmann. Na kolovém podvozku je umístěno dělo L52 ráže 155 mm, které má dostřel 40 kilometrů, se speciální vysoce přesnou municí až 54 kilometrů.

Značnou výhodou je její rychlost. RCH 155 totiž dokáže zahájit palbu do 20 sekund od zastavení, během minuty vypálí devět střel a poté do deseti sekund opustí palebné postavení, takže je velice těžké ji „vystopovat“.

Vozidlo se pohybuje na podvozku Iveco 8×8, na délku měří 10,4 metru, na šířku bez centimetru 3 metry a na výšku 3,6 metru. To vše při celkové hmotnosti 39 tun. I tak dokáže na silnici vyvinout rychlost až 100 km/hod. Dojezd houfnice se pohybuje okolo 700 kilometrů.

Vozidlo je vybaveno modulárním pancéřováním s doplňkovou keramickou ochranou kapsle posádky, kterou tvoří velitel a řidič.

„Z bezpečnostních důvodů se federální vláda zdržuje poskytování dalších podrobností, zejména o způsobech a časech dodávek, dokud nedojde k předání,“ konstatuje německý vládní web.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články