Německo kvůli vraždě vyhostilo dva ruské agenty. Nespolupracujete s vyšetřovateli, vyčetla Kremlu diplomacie

Německý ministr zahraničních věcí Heiko Maas (FB Spolkového ministerstva zahraničí)

Německý ministr zahraničních věcí Heiko Maas | FOTO: FB Spolkového ministerstva zahraničí

Německo v reakci na vraždu v Berlíně vyhostilo dva ruské agenty.  Oficiálně totiž podezřívá Rusko ze zosnování vraždy Gruzínce, k níž došlo v srpnu v Berlíně.

Případ kvůli jeho „zvláštnímu významu“ převzal Spolkový generální státní zástupce, podle něhož existují „dostatečná věcná vodítka,“ z nichž vyplývá, že vraždu objednala „státní místa“ Ruska nebo k Rusku patřící Čečenská republika. Němečtí vyšetřovatelé tím v podstatě podezřívají Rusko ze státního terorizmu na německé půdě. Německo v reakci na aktuální zjištění vyhostilo s okamžitou platností dva ruské agenty a Ministerstvo zahraničí si podle serveru Spiegel ve středu předvolalo ruského velvyslance, aby mu předalo příslušnou nótu.

Bellingcat

Vlevo fotografie „Vadima Sokolova“ ze žádosti o schengenské vízum. Vpravo kolorovaný snímek z Krasikova řidičského průkazu. Porovnání snímků programem Microsoft Azure facial recognition potvrzuje, že se obličeje z obou fotografií s vysokou mírou pravděpodobnosti shodují

 

Vyhoštění agenti se stali nežádoucími osobami a musí do sedmi dnů opustit Německo. Oficiálně byli akreditovaní jako spolupracovníci ruského velvyslanectví v Berlíně, podle informací serverů veřejnoprávních rozhlasových a televizních vysílatelů NDR a WDR, jakož i deníku Süddeutsche Zeitung jsou angažovaní u Vojenské zpravodajské služby GRU. Německá vláda dotyčné dva muže vybrala ze seznamu osob k vyhoštění, který jí připravily bezpečnostní složky. Trest ministerstvo zahraničí zdůvodnilo neochotou Ruska spolupracovat na vyšetřování předmětné vraždy. V ústní nótě pak úřad důrazně vyzval Rusko, aby se Spolkovým generálním zastupitelstvím spolupracovalo na vyšetřování.

Německá média ve spolupráci s mezinárodním týmem investigativních novinářů Bellingcat informovala o tom, že podezřelý Sokolov je ve skutečnosti Vadim Krasikov. Rusko zatím na četné dotazy německých vyšetřovatelů a tajných služeb nedalo jedinou podstatnou odpověď. Ministerstvo zahraničí na to prohlásilo, že si v této souvislosti „vyhrazuje další kroky“. Spolková vláda předpokládá, že Rusko odpoví vypovězením německých diplomatů nebo spolupracovníků tajných služeb z Ruska.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]