Německo musí přestat krmit bestii, kritizoval americký velvyslanec účast na ruském plynovodu a slíbil nové sankce

Wikipedia, Bair175

Speciálních lodí na svařování potrubí plynovodu na světě mnoho není, a ty z Nord Stream II kvůli sankcím raději zvedly kotvy. Ilustrační snímek | FOTO: Wikipedia, Bair175

Spojené státy nepolevují ve snaze zamezit zprovoznění německo-ruského plynovodu Nord Stream II, který měl po dně Baltského moře vytvořit alternativní trasu pro dodávky plynu do Evropy a obejít při tom Polsko i Ukrajinu. „Německo musí přestat krmit bestii, když zároveň jen nedostatečně přispívá na NATO,“ neodpustil si na adresu hostitelské země americký velvyslanec v Berlíně a ujistil, že Spojené státy připravují další sankce.

„Na nových sankcích nacházíme shodu bez ohledu na stranickou příslušnost,“ cituje deník Handelsblatt odcházejícího amerického velvyslance v Německu Richarda Grenella po jeho setkání se senátory a poslanci. Tvorba zákona by podle Grenella i navzdory nadcházející volební kampani mohla postupovat rychle. Dotyčný velvyslanec vyzval spolkovou vládu, aby zásadně přehodnotila svou politiku vůči Rusku.

Grenell, který podle informací německé tiskové agentury DPA během následujících týdnů zřejmě opustí své současné berlínské působiště, má pověst muže bezvýhradně

DW

loajálního Donaldu Trumpovi. Před několika dny se na Twitteru loučil opětovnou kritikou stavby předmětného plynovodu a podle USA nízkých příspěvků obrannému paktu.

Spojené státy varují před přílišnou závislostí Evropské unie na ruském plynu a chtějí tento především politický projekt Kremlu s pomocí sankcí zastavit. O totéž usiluje i Ukrajina a s ní i několik dalších zemí. „Za ty sankce jsme Spojeným státům vděční. Nord Stream II není ekonomický, nýbrž politický projekt, jehož cílem je obejít Ukrajinu a některé další státy,“ potvrdil na dotaz deníku FORUM 24 ukrajinský velvyslanec v České republice Jevhen Perebyjnis s tím, že přeprava plynu přes Ukrajinu mohla Rusko odrazovat od stupňování míry otevřené agrese, k níž se vůči svému západnímu sousedovi uchyluje.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner