Německo očekává problémy s dodávkami plynu. Rusko může situaci vyhrotit, říká ministr

Německý ministr hospodářství a ochrany klimatu Robert Habeck  (Heinrich-Böll-Stiftung / Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0)

Německý ministr hospodářství a ochrany klimatu Robert Habeck | FOTO: Heinrich-Böll-Stiftung / Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0

Podle německého ministra hospodářství a ochrany klimatu Roberta Habecka Německo očekává problémy s dodávkami ruského plynu. Ministr dnes oznámil, že vyhlásil stupeň včasného varování, což je první ze tří varovných stupňů. Habeck uvedl, že nyní bude o energetické bezpečnosti Německa jednat krizový štáb. Berlín zhoršení zásobování očekává v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu a ruským požadavkem platit za plyn v rublech.

“Je to preventivní opatření,” řekl Habeck a dodal, že Německo musí být připraveno na jakýkoli vývoj. “Musíme být nachystáni pro případ, že Rusko situaci vyhrotí,” prohlásil. Uvedl, že Německo je nyní energeticky zajištěno. “Nejsou ani problémy s dodávkami plynu,” řekl.

Eric Drooker

Na ministerstvu hospodářství nicméně jedná krizový tým, který pracuje na různých možnostech vývoje. “Pokud by to bylo nutné, přikročili bychom k dalším opatřením k zajištění zásobování,” uvedl. Připraveni musí být podle Habecka také odběratelé, od kterých se nyní očekává úspora spotřeby. “Jsme v situaci, kdy musím konstatovat, že každá uspořená kilowatthodina energie pomůže,” řekl.

Habeck již krátce po začátku ruské invaze řekl, že Německo je pro tuto zimu energeticky zajištěno, na tu nadcházející se ale musí připravit. Jednou z cest je diverzifikace dodávek a plné zásobníky plynu, které před současnou zimou naplněny nebyly. Německý Spolkový sněm minulý týden v pátek schválil zákon, který vyžaduje, aby provozovatelé německé zásobníky plynu k 1. srpnu naplnili z 65 procent, do 1. října z 80 procent a k 1. prosinci z 90 procent. Cílem opatření je předejít problémům v zimě v případě přerušení dodávek a také zajištění cenové stability.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články