Německo už k pondělní 13. hodině očkovalo více než 265 986 obyvatel. Oproti předchozímu dni údaj v evidenci očkovaných vzrostl o 22 892. Vláda v Německu, kde je připravených více než 400 očkovacích center, přesto čelí ostré kritice pro údajný pomalý rozjezd očkování. Velká Británie očkuje v poměru k počtu obyvatel čtyřikrát rychleji a Izrael už má dokonce 40-krát více očkovaných. Česká republika, jejíž premiér se stylizuje do pozice supervizora imunizace obyvatel zemí celé Evropské unie, naproti tomu očkuje jen v několika nemocnicích zřejmě jen nižší jednotky tisíců lidí denně a počty očkovaných pro jistotu ani nezveřejňuje.
Pohled do německých médií jasně ukazuje, že situace kolem vakcinace má i tam daleko k ideálu. Oproti České republice je nicméně patrný jeden zásadní rozdíl – až vakcína bude k dispozici ve větším množství, Německo ji ve stovkách očkovacích center bude schopné ihned aplikovat. Další zásadní rozdíl oproti Česku jsou konzistentní a standardním způsobem poskytované informace. V německé vládě není politika, který by se vyhýbal tiskovým konferencím, a na veřejnost se obracel jen prostřednictvím svých vlastních médií (vysoce postavení politici západních demokracií média zásadně nevlastní) či vlastního videokanálu, kde by se věnoval jen tématům dle vlastního výběru.
Německo v souladu s prioritami, které předtím určila Německá etická rada, očkovalo lidi v souvislosti s jejich profesí, mezi nimi lékaře a ošetřovatele, dále seniory z pečovatelských domů a další občany ve věku nad 80 let. Za první dny se v Německu podařilo k nedělnímu dopoledni očkovat 287 lidí na 100 000 obyvatel.
Nejdál ve světě je Izrael, který podle údajů vědců z Oxfordské univerzity očkoval do neděle již více než 12 500 lidí na 100 000 obyvatel, což je 40-krát více než v Německu. Ve Velké Británii prošlo do neděle očkováním 1 390 osob na 100 000 obyvatel, tedy zhruba čtyřikrát tolik, co v Německu.
Informace o relativně pomalém postupu očkování provází i nejistota ohledně aktuálního šíření koronaviru. Údaj zdravotnických úřadů mírně převyšující hodnotu 10 000 nových případů nákazy za poslední den berou německé instituce s rezervou, neboť předpokládají, že lidé během vánočních svátků a na sklonku roku podstupovali méně testů než obyčejně, a že také méně úřadů předávalo své statistiky. RKI proto očekává, že ještě obdrží dodatečná data.
Německá vláda mezitím čelí masivní kritice, o čemž informuje například server Welt. Podle několika zemských politiků neměla nechat objednávku vakcíny na Evropské unii a měla sama zavčasu podat rozsáhlé objednávky všem farmaceutickým výrobcům, u nichž byl předpoklad, že jejich vyvíjená látka získá souhlas příslušných úřadů.
Ministr zdravotnictví Jens Spahn ovšem v relaci RTL Aktuell poukázal na to, že očkování probíhá podle plánu, že 1,3 milionu dávek vakcíny Pfizer-Biontech Německo dostalo ke konci roku a že do konce ledna to budou celkem 4 miliony dávek, což odpovídá množství, které avizoval již před několika týdny, přičemž upozorňoval, že zpočátku bude vakcíny nedostatek a bude možné očkovat jen příslušníky upřednostňovaných skupin.