Německo odhalilo špiona. Tlumočník Bundeswehru, který měl donášet Íránu, před soudem mlčí

Bundeswehr

Personel Recovery Team Bundeswehru v Afghánistánu, ilustrační snímek | FOTO: Bundeswehr

Tlumočník a poradce Bundeswehru Abdul Hamid S. je obžalovaný z toho, že předával tajné informace Íránu. Pokud mezi nimi byly i podrobnosti k plánovaným akcím v Afghánistánu, znamenalo by to, že bezprostředně ohrozil německé vojáky.

Obžalovaný Němec afghánského původu Abdul Hamid S. mlčí jak u soudu, tak i před svým obhájcem. Obsah obžaloby je tajný. Známé je jen to, že tento bývalý tlumočník Bundeswehru měl předávat tajné informace íránské tajné službě a dostat za to 60 000 eur (více než 1 500 000 Kč). Pokud se to prokáže, hrozí mu podle informací listu Faz až doživotí. Muž je ve vyšetřovací vazbě a z možného zločinu se zodpovídá před Spolkovým soudním dvorem.

„Abdul Hamid S. je vážně podezřelý z toho, že pracoval pro zahraniční tajnou službu,“ potvrdilo nejvyšší státní zastupitelství, přičemž podle německých médií se tak mělo dít po několik let. Nařčení 50letého Abdula S. z vlastizrady je závažné kvůli vazbám Íránu na Tálibán. Pokud by totiž Írán dostal informace o pohybu jednotek Bundeswehru v Afghánistánu, bojovníci zmíněného radikálního nábožensko-politického hnutí by na ně mohli snáz zaútočit.

Domnělý špion podle německého serveru Express, který vypátral jeho bydliště v Bad Godesbergu, působil u 931. praporu elektronického boje ve městě Daun v Porýní-Falci, kde překládal odposlechy rádiové komunikace i telefonních hovorů. Německý server Focus citoval experta na špionáž Wolfganga Kriegera z Marburské univerzity, podle něhož mohl mít Abdul S. mimo jiné i přístup k podkladům obsahujícím podrobnosti o kontaktech Bundeswehru v Afghánistánu. „Mohl mít také informace o plánovaných zásazích. Pokud je vyzradil, mohl by tím ohrozit německé vojáky,“ dodal Krieger s tím, že Írán by tyto informace „pravděpodobně předal Tálibánu.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner