Sousední spolkové země posílají do Česka tisíce dávek vakcíny ze zvláštní rezervy. Jinou možnost jsme jim ani nedali

FB Michaela Kretschmera

Předseda saské vlády Michael Kretschmer | FOTO: FB Michaela Kretschmera

Zatímco hradní klika rozehrává ruskou propagandistickou partii s Putinem a jeho vakcínou Sputnik V, Německo vypomůže Česku dodávkou jedné z registrovaných vakcín. Ta bude určena pro nejpostiženější okresy Cheb, Sokolov a Karlovy Vary. Pomoc má přijít od Saska, Durynska a Bavorska, které chtějí poskytnout Česku tisíce dávek vakcíny ze zvláštní rezervy. Jinou možnost tváří v tvář břídilství české strany ani nemají.  

Česko může dostat 15 000 dávek vakcíny, upřesnil předseda saské vlády Michael Kretschmer. Očkovací látka pochází podle ministryně zdravotnictví Durynska Heike Wernerové z rezervy držené pro případ výpadku dodávek.

Sousední Sasko, Durynsko a Bavorsko dají Česku zmíněných 15 000 dávek vakcíny k dispozici od pondělí. Kretschmer to potvrdil v pořadu středoněmeckého rozhlasu MDR Aktuell. O jejich rozdělení rozhodne česká vláda, podle prohlášení premiéra Andreje Babiše mají směřovat do nejpostiženějších okresů Cheb, Sokolov a Karlovy Vary.

O jakou očkovací látku se jedná, Kretschmer neupřesnil, německá tisková agentura DPA však s odkazem na Wernerovou sdělila, že má jít o britskou vakcínu AstraZeneca. Zástupci uvedených spolkových zemí svůj záměr vypomoci Česku dodávkou vakcíny potvrdili v neděli večer, přičemž podle ministryně Wernerové rozhodnutí o této pomoci Česku „vzhledem k rozsahu tragédie nemá alternativu“, citoval ji server Deutsche Welle.

Přilehlé německé země pomáhají s vakcínami v době, kdy v Česku s rekordním množstvím nakažených v poměru k počtu obyvatel kolabuje zdravotnictví, což představuje tlak i na německé nemocnice. Ty ze sousedních spolkových zemí navzdory vlastnímu značnému vytížení přislíbily, že přijmou české pacienty. Vzhledem k tomu, že Česko ani nevyjednalo s pojišťovnami úhradu za zdravotní péči v Německu, mluvčí vlády spolkové republiky v pátek potvrdil, že se jeho země o Čechy ve vážném stavu postará na vlastní náklady.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner