Německo přišlo o šest milionů respirátorů. Jejich stopa končí v Keni

archiv

Nákladní letadlo, ilustrační snímek | FOTO: archiv

Šest milionů respirátorů směřujících do Německa po cestě beze stopy zmizelo. Zaplacené sice nebyly, ale už teď chybí lékařům a zdravotnickému personálu.

Respirátory kategorie FFP2, které pomáhala zajistit hospodářská správa Bundeswehru ve spolupráci se spolkovým ředitelstvím cel, měly dorazit do Německa už 20. března. Nestalo se. Jejich stopa mizí na letišti v Keni a jednalo se o šest milionů kusů respirátorů, zjistil server Spiegel.de z interního materiálu Bundeswehru.

V něm se doslova píše, že respirátory nebyly dodány proto, že „zboží na letišti v Keni zmizelo“. Německá strana mezitím vyzvala výrobce respirátorů, aby doložil všechny okolnosti předmětné zásilky.

Zatímco německé ředitelství cel a armáda koordinují další postup vesměs mlčky, neoficiální informace potvrzují, že jde o zásadní problém. Přímá finanční ztráta nehrozí, neboť hospodářská správa Bundeswehru měla zaplatit až po převzetí zásilky. Spolková republika objednala mnoho desítek milionů respirátorů, výpadek první ze zásilek nicméně komplikuje situaci pracovníků v první linii. Další zdravotnický materiál je objednaný. Německo uzavřelo smlouvy za bezmála čtvrt miliardy eur.

Podle neoficiálních informací se německé úřady domnívají, že kvůli vysoké ceně ochranných textilií mohl výrobce dostat na poslední chvíli lepší nabídku a zásilku jednoduše odklonil jinam. Vyloučit ovšem nelze ani krádež.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner