Německo s desetkrát méně nakaženými oproti Česku se už připravuje na nejhorší

RKI

Prezident Institutu Roberta Kocha Lothar Wieler | FOTO: RKI

Německo je vážně znepokojené rychlým šířením nemoci covid-19, zahraniční pacienty ale zatím přijímat bude, potvrdil šéf Institutu Roberta Kocha Lothar Wieler. Počet nově evidovaných případů nákazy v Německu ve středu poprvé překročil hranici 10 000. V poměru k počtu obyvatel tam denně evidují desetkrát méně nových případů nákazy než v České republice, přesto politici a instituce vydávají zásadní varování.

Předpovědi kancléřky Angely Merkelové z konce září, že na Vánoce může Německo evidovat 19 200 nakažených denně, věřil málokdo, teď už se nad ní ale nikdo nepodivuje. Poté, co ve středu počet nově potvrzených případů infekce poprvé přesáhl 10 000 (přibylo 11 287 nakažených), přišel se zásadním apelem také spolkový ústav pro kontrolu a prevenci nemocí, Institut Roberta Kocha (RKI).

„Situace je velmi vážná, ale pořád ještě máme šanci šíření viru zpomalit, nejsme bezmocní,“ prohlásil prezident RKI Lothar Wieler a vyzval k dodržování bezpečnostních pravidel, k nimž patří i větrání. Poukázal přitom na to, že na rozdíl od první vlny se velká část lidí nakazí v soukromí.

Institut Roberta Kocha

Grafika k základním preventivním opatřením v Německu

 

Vzhledem k dynamicky narůstajícím počtům případů nákazy je třeba počítat s tím, že se virus v některých regionech bude šířit i nekontrolovaně. Nově v Německu přibývá nakažených mezi mladými lidmi, průběh nemoci je však u nich mírnější. Ve školách se nákaza zatím nijak výrazně nešíří, to se ale v případě pokračujícího prudkého nárůstu může změnit, upozornil Wieler na čtvrteční tiskové konferenci v Berlíně, kterou zprostředkoval server Welt.de. Jak dodal, kloní se proto k uzavření škol.

Zároveň s rostoucím počtem nakažených mezi lidmi nad 60 let přibývá i hospitalizací. „Musíme vycházet z toho, že bude umírat více lidí,“ varoval Wieler. Námitku, že by zhoršující se statistické údaje vycházely jen z vyššího počtu provedených testů, odmítl poukazem na neustálý nárůst pozitivně testovaných v poměru k celkovému počtu provedených testů.

Na dotaz novinářky, zda Německo přijme i pacienty z České republiky, nedal jasnou odpověď  s omluvou, že nemá bližší informace. Potvrdil ale, že z 30 000 volných lůžek zbývají kapacity i na pacienty ze zahraničí, konkrétně jmenoval Nizozemsko.

„Nemusí se stát, že za pět týdnů budeme tam, kde se nyní ocitají sousední státy, ale záleží na dodržování pravidel prevence,“ dodal Wieler.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner