Německo zasáhly extrémní povodně, zemřelo nejméně 19 lidí, desítky se pohřešují

Zatopené město Erdorf. (ČTK/AP/Harald Tittel)

Zatopené město Erdorf. | FOTO: ČTK/AP/Harald Tittel

Kvůli vytrvalému dešti a záplavám za posledních 48 hodin na západě Německa zemřelo nejméně 19 lidí. Nejvíce obětí, zatím 17, bouře způsobily v noci na dnešek ve spolkových zemí Porýní-Falc a Severní Porýní-Vestfálsko. Další desítky osob se stále pohřešují, informovala s odvoláním na policii německá tisková agentura DPA. Záchranné akce v obou spolkových zemích pokračují. Některé oblasti ale zaznamenaly výpadky v telekomunikačních sítích. Kancléřka Angela Merkelová uvedla, že je povodněmi otřesena.

Nejméně osm úmrtí ohlásily bezpečnostní složky v okrese Euskirchen v Severním Porýní-Vestfálsku, informovala televizní stanice ZDF a místní média. Přinejmenším další čtyři lidé zemřeli v Kolíně nad Rýnem, Wuppertalu a Kamenu. Ve spolkové zemi Porýní-Falc přišlo o život nejméně pět osob a dalších 70 se stále pohřešuje, uvedla agentura DPA. Rozsáhlé škody hlásí v Porýní-Falci okres Ahrweiler, kde se vylila z koryta řeka Ahr. V obci Schuld odnesla šest domů, další desítky objektů mají narušenou statiku a hrozí jim zřícení. „Zatím nemáme přesný přehled o situaci, protože práce záchranářů pokračují,“ uvedl policejní mluvčí.

Kancléřka Angela Merkelová, která má na programu návštěvu USA, uvedla, že je situací v zaplavených oblastech otřesena. Poděkovala všem záchranářům a zasahujícím složkám. Premiérka spolkové země Porýní-Falc Malu Dreyerová označila situaci za katastrofální. „Mnoho lidí je stále v nebezpečí,“ prohlásila. V postižených oblastech je přerušeno mnoho komunikací, silnice blokují popadané stromy. Premiér Severního Porýní-Vestfálska, které je nejlidnatější německou spolkovou zemí, Armin Laschet vyzval k důslednější ochraně klimatu. Podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové je Evropská unie připravena Německu pomoci.

Ve středu v sousedním Sársku zemřeli při záchranných pracích dva hasiči. V saském městečku Jöhstadt na krušnohorské hranici s Českem místní řeka strhla muže, který se snažil zajistit svůj pozemek před velkou vodou a který se pohřešuje. Tohoto muže některá média již považují za zemřelého, což by bilanci mrtvých zvýšilo na 20.

Na většině území Severního Porýní-Vestfálska je přerušeno železniční spojení. Zaplavena byla i část dálnic. Stovky tisíc domácností jsou bez elektrického proudu. Ve městě Hagen, kde žije zhruba 200 000 lidí, záplavy poničily více mostů a nejméně jeden zcela zničily, uvedla DPA.

Německé úřady oznámily, že části Rýna na jihu Německa byly dnes uzavřeny pro lodní dopravu kvůli zvýšení hladiny vody po nedávných silných deštích. Říční doprava byla zastavena mezi Maxau nedaleko Karlsruhe a Iffezheimem, uvedl mluvčí německého úřadu pro vnitrozemskou plavbu. Omezení patrně přetrvá do víkendu a zabrání plavidlům v cestě do Švýcarska, dodal. Vysoká voda znamená, že není dostatek prostoru k proplutí pod mosty. Lodní doprava v severních částech řeky je stále v provozu.

Historické výši hladiny dnes dosáhla ve své německé části řeka Mosela, která by podle předpovědí měla kulminovat dnes. Historické výše hladiny dosáhly i některé její přítoky.

Silný déšť vyvolaný tlakovou níží Bernd zaplavil už předchozí noci v některých německých regionech sklepy, silnice a pozemky. Varování před vydatnými srážkami vydala meteorologická služba (DWD) i pro dnešek, extrémní počasí by se však mělo do noci uklidnit.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]