Německo zpřísňuje opatření jen tam, kde to je třeba

Německá kancléřka Angela Merkelová (screenshot Focus.de)

Německá kancléřka Angela Merkelová | FOTO: screenshot Focus.de

Německá kancléřka Angela Merkelová chce zastavit exponenciální růst a oznámila zpřísnění opatření proti šíření nákazy. Platit budou v jejích ohniscích. 

V Německu ve středu přibylo 5000 nově nakažených. Země s 80 miliony obyvatel tak i v absolutních čístech zaznamenává méně nových případů nákazy než Česko se sotva 11 miliony obyvatel, které ve středu stejně jako předešlého dne zaznamenalo 8000 nových případů.

Angela Merkelová se dohodla s premiéry 16 spolkových zemí na společném postupu a oznámila chystané omezení počtu lidí, kteří se budou moci setkávat. Zmíněný limit a některé další povinnosti budou ovšem platit jen v těch oblastech Německa, které zaznamenají více než 50 nakažených na 100 000 obyvatel za týden. Konkrétně se v takto postižených oblasteh bude moci setkávat nejvýše 10 lidí, resp. jen členové dvou domácností.

Souběžně s tím budou muset zavírat hospody a restaurace v 11 hodin večer. Uvedenou hranici počtu nových nákaz překonala v posledních dnech mnohá velká města včetně Berlína, Kolína nad Rýnem nebo Stuttgartu.

Podle situace bude platit i povinnost nosit roušku v místech, kde se na delší dobu soustředí větší počty lidí. To se bude týkat regionů, v nichž by za týden evidovali 35 nových případů nákazy na 100 000 obyvatel. „To, co uděláme či neuděláme v dalších dnech a týdnech, rozhodne o tom, jak z této pandemie vyjdeme,“ žádala Merkelová o dodržování opatření.

Večerní tisková konference v úřadu německé kancléřky svým civilním pojetím kontrastovala s úterním aranžovaným vystoupením českého ministra zdravotnictví Romana Prymuly. Naléhavost kancléřčinu sedmiminutovému reportu dodávala jen čísla a poukazy na nekontrolovaný vývoj pandemie „v  mnohých sousedních zemích“.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]