Předsedovi české vlády se dostalo zvláštní pozornosti předního německého deníku, který se k jeho kauzám dosud stavěl spíše rezervovaně. List Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) si v článku s podtitulem „Jak český premiér a další miliardáři zbohatli v privatizaci“ dal tu práci, že vytvořil přehled českých miliardářů a v hrubých rysech popsal původ jejich majetku. K Andreji Babišovi pak poznamenává, že se jako jediný z nich dostal pod pomyslnou křížovou palbu, a vysvětluje, proč.
[ctete postid=“257219″ title=“Důsledky Babišovy moci: SPECIÁL FORUM je opět v trafikách“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/04/Screenshot-2019-04-14-21.10.00-385×230.png“ excerpt=“SPECIÁL FORUM, ve kterém jsme zmapovali sedm důsledků pěti let působení Andreje “ permalink=“https://forum24.cz/dusledky-babisovy-moci-special-forum-je-opet-v-trafikach/“]257219[/ctete]
„Až na drobné skandály se dosud ještě žádný z těchto magnátů, s výjimkou Babiše, neocitl pod křížovou palbou. Česká republika se od zemí východní Evropy, kde jsou politika, byznys a podsvětí často úzce propojené, lišila,“ píše FAZ. Odvolává se přitom na vedoucího ekonoma analytického oddělení Reiffeisen Bank RBI Research, Guntera Deubera, který vysvětluje, že se vlivní čeští miliardáři a oligarchové dlouho drželi stranou politiky. V posledních pěti letech však usilovali o stále větší vliv, například prostřednictvím vydavatelských domů. Současné protesty tak jsou podle něj důsledkem trendu, na nějž bylo zaděláno už před delší dobou.
List zároveň zdůrazňuje, že pochybnosti o Babišových transakcích „nespadly z nebe“, což dokládá odkazem na předběžnou zprávu Evropské komise o auditu čerpání evropských dotací firmami z Babišova holdingu, z níž vyplývá, že si Agrofert nekalým způsobem zajišťoval dotace. O ty ale může přijít, uvádí deník a připomíná v Česku už známé propočty Transparency International, podle nichž stát bude kvůli Babišovi muset Unii vracet 19 milionů euro, které by si zpětně nárokoval na Agrofertu. EU také může zmíněnému koncernu upřít nárok na jakékoli dotace, čímž by Babišův koncern odstřihla až od 230 milionů euro ročně, píše deník.
Citovaný německý list „nejbohatšího Slováka a druhého nejbohatšího obyvatele Česka“ představuje čtenářům odhadem jeho majetku podle žebříčku Forbesu, který jej vyčísluje částkou 3,5 miliardy dolarů. Při pohledu na hospodářství malého Česka je podle FAZ nápadné, že tu existují i další koncerny v rukou bohatých soukromníků. Německý deník je nazval „postkomunistickými mistry tržní ekonomiky“.
List je zmiňuje v přehledu českých miliardářů od Petra Kellnera, 73. nejbohatšího člověka na světě se jměním 15,5 miliardy dolarů, až po zakladatele Penty Marka Dospivu a Jaroslava Haščáka s miliardou dolarů. Deník speciálně zmiňuje Radovana Vítka, který sotva dosáhl plnoletosti, už v kupónové privatizaci pořídil první pozemky. Pro Němce je pozoruhodná i jeho společnost CPI Property, jíž patří jen v Berlíně nemovitosti s celkovou užitnou plochou milion čtverečních metrů.
Deník pochopitelně shrnuje aktuální situaci „českého miliardáře a premiéra“ Andreje Babiše. List zmiňuje podezření z dotačního podvodu a nezapomíná ani na Babišovu spolupráci s STB, které dává do souvislosti s aktuálními masovými demonstracemi za jeho odstoupení.