Německý exkancléř Schröder kritizoval Ukrajinu, teď dostal nabídku od Ruska

Bývalý německý kancléř Gerhard Schröder (Olaf Kosinsky / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0)

Bývalý německý kancléř Gerhard Schröder | FOTO: Olaf Kosinsky / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0

Bývalý německý kancléř a přítel ruského prezidenta Vladimira Putina Gerhard Schröder dostal nabídku na další místo v ruském obchodu s plynem. Podle pátečního sdělení státního plynárenského podniku Gazprom je někdejší kancléř nominován na člena dozorčí rady firmy. Valná hromada firmy, která bude nové členy schvalovat, je naplánovaná na 30. června. Schröder má podle agentury DPA nahradit Timura Kulibajeva, zetě bývalého prezidenta Kazachstánu Nursultana Nazarbajeva, který byl sesazen v důsledku lednových nepokojů.

Sedmasedmdesátiletý bývalý šéf německého kabinetu je už předsedou výboru akcionářů společnosti Nord Stream a předsedou představenstva firmy Nord Stream 2. Tyto podniky spravují plynovody pod Baltským mořem, které spojují Rusko a Německo. Bývalý kancléř je také šéfem dozorčí rady v ruské státní energetické společnosti Rosněfť.

(Týdeník FORUM)

Schröder se v uplynulých dnech kriticky vyjádřil k žádosti Ukrajiny o dodávky zbraní, kterou vzhledem k napětí s Ruskem Kyjev adresoval současné německé vládě. Schröder požadavek označil za „řinčení šavlemi“. Severoatlantické alianci pak Schröder přičetl spoluvinu na rozmístění ruských jednotek při ukrajinské hranici. Jeho stranění Rusku vyvolalo v Německu ostrou kritiku, mimo jiné i v jeho mateřské sociálnědemokratické straně.

Oznámení o Schröderově chystaném angažmá v Gazpromu způsobilo pozdvižení i v řadách strany Křesťanskosociální unie (CSU), která tvoří spolu se sesterskou stranou Křesťanskodemokratické unie (CDU) největší opoziční sílu v německém parlamentu. Poslanec Stefan Müller vyzval, aby byl bývalý kancléř zbaven požitků, které mu po skončení funkce podle zákona náleží.

„Ten, kdo se nechá platit autokraty, nepotřebuje peníze od německých daňových poplatníků,“ řekl Müller. Dodal, že by byl pro zavedení pravidel ohledně toho, v jakých oblastech se bývalí kancléři smějí angažovat.

Ruský prezident Vladimir Putin (Profimedia)

Kritická slova přišla také od liberálních svobodných demokratů (FDP), kteří spolutvoří současnou německou vládní koalici. Aby se Schröderovi odňaly výsluhy a výhody, pro to se na twitteru vyslovila i poslankyně Marie-Agnes Stracková-Zimmermannová. Podle jejího názoru bývalý kancléř škodí zemi, které má sloužit, a „ochotně se za to nechává více než dobře vyplácet od autokrata. Apanáž od německého státu s tím není slučitelná“, uvedla politička.

„Slouží jako fíkový list k ospravedlnění agresivního postupu ruské vlády vůči Ukrajině a Evropské unii,“ řekl listu Handelsblatt poslanec za vládní Zelené Dieter Janecek. Schröder je podle něj dobře placený lobbista v Putinových službách.

Bývalým kancléřům stát platí po odchodu z funkce v Berlíně kancelář s personálem. Náklady se podle německých médií pohybují kolem půl milionu eur (12 milionů Kč) ročně. Jako bývalý kancléř a bývalý premiér Dolního Saska pobírá Schröder kromě důchodu také rentu 8700 eur (212 000 Kč) měsíčně. Jeho celkový majetek, jehož větší část získal lobbistickou činností po odchodu z politiky, se odhaduje na 20 milionů eur (486 milionů Kč).

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články