Německý list tvrdí, že ČR drží běžence nezákonně

Eric Drooker

České úřady zadržují běžence za ostnatým drátem, ačkoli české soudy a nevládní organizace to považují za porušení mezinárodního práva. Dnes na to poukázal německý deník Frankfurter Rundschau. List rovněž poznamenal, že migranti, z nichž mnozí Českou republiku vůbec neznají a kteří zemi vnímají jen za další z mnoha na trase za svým vysněným cílem, zde nejsou viditelně vítaní.

Němci kritizují přístup naší vlády

„Neuplyne žádný den, aby česká cizinecká policie nedopadla desítky uprchlíků. Syřany, Afghánce či Eritrejce, kteří po takzvané balkánské cestě přicházejí do Maďarska a odkud chtějí dále na sever, chytá v mezinárodních rychlících nebo na hranicích se Slovenskem,“ napsal Frankfurter Rundschau. Pro mnohé běžence se tak Česko stává konečnou stanicí.

České úřady přistupují k migrantům jako k nelegálním přistěhovalcům. Důvod, proč jsou běženci vůbec zadržováni, když zemí chtějí jen projet, zdůvodnilo ministerstvo vnitra azylovým zákonem. Ten předepisuje, že cizinci bez příslušného povolení k pobytu a dokladů musí být po dobu řešení jejich případu zadržováni.

Eric Drooker

Listu vadí, že jsou uprchlíci pod dohledem ostrahy a policie

Jedním z největších detenčních center je zařízení v Bělé pod Bezdězem, kde nyní čeká zhruba 500 lidí na to, až o jejich osudu české úřady rozhodnou. „Tábor je obehnán čtyři metry vysokým plotem s ostnatým drátem. Běženci musí odevzdat cennosti a mobilní telefony, z jejich hotovosti si pak stát strhává náklady za nedobrovolný pobyt. Uvnitř hlídkuje soukromá ostraha, venku hlídá policie,“ popsal deník situaci.

Frankfurter Rundschau rovněž napsal, že novináři do zařízení přístup nemají, ale že se některým podařilo s uprchlíky hovořit. Například jeden Pákistánec, který je na cestě půl roku, vypověděl, že je zde zadržován třicet dní a že ve středisku jsou problémy s nedostatkem jídla.

Frankfurter Rundschau upozorňuje na zadržování nezletilých

České nevládní organizace ubytovací centra kritizují i kvůli tomu, že jsou zde rodiny a nezletilí. Nelíbí se jim také fakt, že lidé nemohou ze střediska svobodně odcházet a přicházet, neboť se u všech automaticky předpokládá riziko útěku. To je podle sdružení hájících lidská práva v rozporu s mezinárodními závazky, neboť takzvaný dublinský systém, tedy azylový mechanismus Evropské unie, vyžaduje, aby hrozba útěku byla zkoumána u každého zvlášť.

Názor o nelegálnosti zadržování běženců sdílejí i české soudy, které žadatelům o azyl v jejich žalobách dávají za pravdu a nařizují jejich propuštění, poznamenal Frankfurter Rundschau. Soudní obranu ale zvolí jen málo lidí.

Deník také upozornil na fakt, že česká veřejnost se k azylantům staví odmítavě.

Deník také upozornil na fakt, že česká veřejnost se k azylantům staví odmítavě.

Deník také upozornil na fakt, že česká veřejnost se k azylantům staví odmítavě, v jednom z průzkumů se proti přijímání azylantů vyslovilo 71 procent dotázaných. „Rovněž levicově populistický prezident Miloš Zeman brojí proti migrantům. Nikdo vás do Česka nezval, řekl před časem v rozhovoru s bulvárním listem Blesk,“ napsal Frankfurter Rundschau. Dodal také, že Zeman chce proti běžencům tvrdší postup, například nasazení vojáků na hranicích s Rakouskem a Slovenskem.

I tak se ale v Česku ozývají hlasy proti české azylové politice. Příkladem je výzva vědců k toleranci vůči uprchlíkům, která upozorňuje na hrozbu xenofobie a na přehnanou hysterii. Dokument dosud podepsalo asi 2800 akademiků.

Eric Drooker

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner