Nestává se každý den, aby úřadující vysoce postavený diplomat demokratické země kritizoval amerického prezidenta. Německý ministr zahraničí však udělal výjimku, když u příležitosti zvolení Joea Bidena příštím americkým prezidentem otevřeně zhodnotil působení toho stávajícího, Donalda Trumpa. Vadily mu hlavně jeho způsoby.
Jakkoliv Donald Trump zůstává v úřadě ještě do 20. ledna, německý ministr zahraničí Heiko Maas (SPD) jej poměrně ostře veřejně zkritizoval. „Nejsem z těch, kteří, jakmile je volba rozhodnutá, pokaždé s jásotem vítají vítěze, zatímco poražené najednou cupují,“ mírnil Maas očekávání moderátora online pořadu Bild Live, který jej povzbuzoval, že „teď poprvé může opravdu upřímně říci, co si o Trumpovi vlastně myslel“. Vzápětí však Maas shrnul Trumpovu éru slovy o obtížných časech, což ovšem byl jen začátek.
Německý ministr zahraničí označil vztahy se Spojenými státy za těžce oslabené a vyslovil se pro jejich opětovné nastartování. Maas prohlásil, že způsob, jakým Trump vládl a jednal na mezinárodním poli, „nám připravil velké problémy“. Konkrétní výtku k Trumpovým způsobům Maas v tomto bodě nevyslovil, na ostentativně chladné přijetí spolkové kancléřky Angely Merkelové v březnu 2017 v Bílém domě, při němž Trump návštěvě ani nepodal ruku, nicméně diplomat sotva mohl zapomenout.
Soudní proces, v němž Trump hodlá napadnout průběh prezidentských voleb, podle Maase potvrdí výsledek volby občanů, přičemž německý ministr nemá obavu, že by Trump svou situaci ani poté nepřehodnotil. „I Donald Trump pak jednou pochopí, že je čas jít, a možná je v jeho okolí také ještě několik rozumných lidí, kteří mu s tímto úsudkem pomohou,“ poznamenal německý politik na Trumpovu adresu a dodal, že největším úkolem nejprve bude tuto „naprosto rozdělenou zemi opět sjednotit“, aby měl nový prezident vůbec čas a možnost věnovat se důležitým mezinárodněpolitickým otázkám. Právě v nich, konkrétně například v otázce politiky vůči „systémovému rivalovi“ Číně, Maas věří, že s Bidenovou administrativou najde společnou řeč.
Ohledně příštího prezidenta, jehož zvolení si pochvaloval, nicméně také varoval před přehnanými očekáváními. „Nic nebude jednoduché,“ odtušil s poukazem na některá témata, jako je požadavek příspěvku na obranu ve výši dvou procent HDP, na nichž se ani s novým prezidentem zřejmě neshodne. Maas nicméně vyjádřil naději, že díky úplně jinému vzájemnému zacházení bude možné snáze dosáhnout kompromisů.