Německý obrat: Na Ukrajinu dorazí protiletadlové systémy, tzv. Gepardy

Z Německa přijede na Ukrajinu protiletadlový systém Gepard. (Hans-Hermann Bühling, wikimedia, CC BY-SA 3.0)

Z Německa přijede na Ukrajinu protiletadlový systém Gepard. | FOTO: Hans-Hermann Bühling, wikimedia, CC BY-SA 3.0

Ukrajina konečně obdrží od Německa těžké zbraně. V červenci jí totiž Německo dodá protiletadlové systémy Flakpanzer Gepard. Kromě dodávky třiceti strojů Berlín zajistí výcvik osádek a poskytne i téměř 60 000 nábojů.

Výrobce Gepardů, firma Krauss-Maffei Wegmann, dostal od spolkové vlády zelenou k prodeji technicky renovovaných protiletadlových tanků ze zásob bývalého bundeswehru. Na pásovém podvozku umístěný samohybný protiletadlový systém je osazen dvojicí kanonů Oerlikon ráže 35 mm a je vybaven radiolokátory, které dokážou sledovat zachycený cíl, aniž by přestaly pátrat po dalších. Kanony dokážou pálit rychlostí 550 ran za minutu, což jim při zásobě 680 střel pro obě hlavně vydrží na nepřetržitou palbu po dobu 37 sekund. Geparda lze kromě letadel či vrtulníků použít i v boji proti pozemním cílům.

„Dnes jsem mluvila s ukrajinským kolegou Resnikovem a ten opět výslovně potvrdil, že Ukrajina by chtěla co nejrychlejší dodání protiletadlových tanků Gepard, včetně stávajících 59 000 kusů munice ,“ řekla německá ministryně obrany Christine Lambrechtová po videotelefonátu se svým ukrajinským kolegou Oleksijem Resnikovem.

(Týdeník FORUM)

„Nyní pracujeme společně na tom, abychom zajistili, že prvních 15 Gepardů bude připraveno k akci od poloviny července s plně vycvičenými posádkami,“ dodala ministryně. Gepard je podle ní velice účinná zbraň, která má i výrazně odstrašující účinek. Výcvik ukrajinských vojáků by měl začít v řádu několika dnů a je plánován na základnách bundeswehru v Todendorfu a Putlosu.

Ukrajinský velvyslanec v Berlíně Andrij Melnyk kritizoval vládu Olafa Scholze za to, že navzdory rozhodnutí Spolkového sněmu nechce dodávat těžké zbraně, a k němu se připojila i předsedkyně výboru Spolkového sněmu pro obranu Marie-Agnes Strack Zimmermanová.

„Vzniká dojem čekání na příměří. Pak tlak na Německo zmizí a už nebude potřeba odvážných rozhodnutí. To je zákeřná logika, která nechává lidi v nesnázích,“ řekl Melnyk. Podle jeho slov německý kancléř o dodávky Ukrajině nestojí.

Kromě Gepardů dodá Německo na Ukrajinu i sedm samohybných houfnic Panzerhaubitze PzH 2000. Jde o samohybný dělostřelecký komplet vyzbrojený 155mm kanonem, který je schopen během minuty vypálit osm střel, přičemž na první tři výstřely stačí pouhých deset sekund. Výcvik vojáků z Ukrajiny na tuto zbraň již v Německu probíhá.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com