Německý tisk popisuje, jak to Babiš s vakcínami totálně projel

Premiér Andrej Babiš (ANO) (ČTK)

Premiér Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK

Andrej Babiš se od počátku svého premiérského působení snaží budit dojem, že je stabilním géniem i v oblasti evropské politiky. Vzhledem k tomu, že jako pobírač dotací, na které neměl nárok, má v EU mizernou pověst. Zbývají mu jen silná prohlášení pro domácí publikum a fotečky, jak někde vedle někoho stojí. Realita je ale jiná.

Při vyjednávání o rozdělování vakcín v Evropské unii se Babiš zkusil připojit k praktikám orientálního trhu. To by samo o sobě ještě nebylo tak hrozné, takhle se politika taky dělá a nesmíme si to moc romantizovat. Jenže se to musí umět. Je hloupé si vyjednávat novou košili a místo toho zůstat nahoře bez. Tohle prostě není obchodování se socialistickými hnojivy v Maroku.

FORUM 24 (archiv)

Hubené výsledky Rakouska, Česka a Slovinska popisuje Der Standard:

„Summit EU před týdnem nedospěl k dohodě. Místo toho nastaly dny vyjednávání a portugalské předsednictví nakonec navrhlo, aby alespoň tři z deseti milionů dávek byly distribuovány pěti východoevropským a pobaltským zemím. Protože jim to nestačilo, Rakousko, Česká republika a Slovinsko tuto myšlenku odmítly.

Minulý čtvrtek místo toho přišlo jiné řešení: 24 dalších států EU vyřešilo návrh ‚technicky‘ a obešlo mezistátní Komisi EU: Deset milionů dávek je přiděleno podle ‚starého‘ distribučního klíče – tedy podle příslušného podílu obyvatel. 19 zemí však dobrovolně dává 2,85 milionu dávek Bulharsku, Lotyšsku, Estonsku, Slovensku a Chorvatsku, což jejich situaci poněkud zlepšuje.

Tři odmítači (Nein-Sager) zůstávali na vedlejší koleji. Dostanou množství, na které mají podle smlouvy nárok: v případě Rakouska, necelých 199 000 dávek, což je přibližně o 60 000 více, než stanovil portugalský kompromisní návrh. Česká republika je naopak poražená. Země premiéra Andreje Babiše nyní dostává o 70 tisíc dávek méně, než by mohla dostat, kdyby bylo dosaženo kompromisu. Pro rakouského souseda, který trpí nejvyšší mírou nákazy, je to tvrdá rána.

Praha však od Rakouska dostává bilaterálně 30 000 dávek vakcín. V pátečním tiskovém prohlášení (před týdnem, pozn. red.) bylo sousedům nutné pomoci. Jedná se o humanitární akt, který však snižuje počet pro Rakousko na dalších 169 000 dávek…

Kurz představuje novou generaci politiků: Mění partnery v Evropě a témata tak, jak je potřebuje. Vzhledem k tomu, že rozpočet EU je stále skromný, pokusil se nakonec vyvolat dojem, že solidarita EU nemůže být nikdy dost velká. Protože ale vakcín nemůže být nikdy dost, Vídeň dává stále jasněji najevo, že chce ještě další nakupovat v Rusku.“

Tak ať nakupují, můžeme u nás dodat. Jen by si měli dát pozor, aby dostali to zboží, které chtějí. V Brazílii a na Slovensku o tom mají pochybnosti. Vypukla z toho aféra, kdy Rusko teď na Slovensko hází špínu. Než nějaké ruské vakcíny dorazí, ať už jakékoli, budeme tady zřejmě přes všechny průtahy proočkováni těmi západními. Následky poklonkování Kremlu zůstanou.

Bylo by dobré si uvědomit, že pokud je Babiš takový packal při vyjednávání, doma i v cizině, sotva můžeme očekávat, že by případná smlouva o dostavbě Dukovan s Rosatomem byla nějaký zázrak. Tedy pro nás.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]