Německý vědec: Teorie o úniku viru z laboratoře je fáma, která není ničím podložená

Ilustrační foto. (Pixabay/geralt)

Ilustrační foto. | FOTO: Pixabay/geralt

Pochází nový koronavirus nakonec skutečně z laboratoře? List The Wall Street Journal před týdnem s odvoláním na americké zpravodajské služby informoval, že zaměstnanci Institutu virologie ve Wuhanu se mohli nakazit covidem-19 již v listopadu 2019. Podle zprávy měli zaměstnanci příznaky odpovídající onemocnění. Covid-19 byl oficiálně poprvé zjištěn v prosinci 2019. Co to ale skutečně znamená?

Zpráva podnítila nové diskuse o tom, že virus Sars-CoV-2 mohl pocházet z vědeckého zařízení. Zatímco Čína tato obvinění důrazně popírá, americký ministr zdravotnictví a sociální léče Xavier Becerra na úterním výročním zasedání Světové zdravotnické organizace (WHO) vyzval k dalšímu vyšetřování původu viru.

()

Biolog Matthias Glaubrecht pro Spiegel.de řekl, co si myslí o těchto fámách a jaký je podle něj pravděpodobný původ viru.

Ten článek nám nepomůže. Zprávy tajných služeb mají zpravidla tu vlastnost, že jsou tajné a zůstanou tajné. Nemůžeme tedy ověřit, zda taková zpráva skutečně existuje, co v ní skutečně stojí a jaké důkazy případně obsahuje. Podstatné je, že současná debata je tedy založena na pověstech. Jako vědec s tím nemohu nic dělat.

Pak odpovídá na dotaz, zda by za předpokladu, že v oné laboratoři v listopadu skutečně byli nemocní zaměstnanci, to byl platný důkaz, že Sars-CoV-2 mohl pocházet odtamtud.

Matthias Glaubrecht říká: Stále bychom nevěděli, zda zaměstnanci skutečně měli covid-19 a zda se jím nakazili v laboratoři. Příznaky onemocnění jsou částečně nespecifické, podobné příznaky způsobují i jiné patogeny. Veřejně dostupné studie navíc vyvracejí předpoklad, že laboratorní pracovníci byli mezi prvními, u nichž byla prokázána nákaza. Podle odborníků, kteří v lednu 2021 pro WHO pátrali po původu patogenu ve Wuhanu, nebyla v té době mezi pracovníky laboratoře známa ani jedna infekce Sars-CoV-2. V krvi zaměstnanců nebyly nalezeny ani protilátky, což svědčí proti tomu, že by lidé byli virem nakaženi již dříve.

Pokud jde o to, odkud se virus vzal, je obtížné to zjistit: V přírodě neustále vznikají nové varianty virů, geny se mění. Ani ti nejlepší odborníci nedokážou určit, odkud se nové sekvence berou – i když se to někdy na internetu lživě tvrdí. Tato tvrzení byla již dávno vyvrácena… Upřímně řečeno, dokazování je obtížné – alespoň v přísně právním smyslu. Ve vědě jde spíše o vyvracení tezí a logickou argumentaci na základě dat a faktů. V případě původu koronaviru to znamená, že v současné době nemůžeme vyvrátit, že Sars-CoV-2 pochází z laboratoře. Nemůžeme však vyloučit ani možnost, že přeskočil ze zvířete na člověka. Můžeme pouze posoudit, která z nich je pravděpodobnější.

Rabín Lionel Blue (F24)

Pokud jde o původ z laboratoře, tak podle něj zatím nemáme žádné přesvědčivé důkazy. Argumentace se často opírá o fakta, z nichž se však vyvozují nelogické závěry. Zastánci této teze rádi poukazují na to, že nikde není k dispozici tolik sekvencí vzorků koronavirů z netopýrů jako ve Virologickém ústavu ve Wuhanu. Vzorky se také používají k takzvaným experimentům se ziskem funkce. Kombinují se genetické vlastnosti různých typů koronavirů, aby se zjistilo, jaké schopnosti nové patogeny získají. Sars-CoV-2 je rovněž kombinací těchto typů virů. Zastánci konspiračních teorií z toho vyvozují, že pravděpodobně vznikl v laboratoři. Přesně takové kombinace virů se však v přírodě objevují stále znovu a znovu i náhodně. To tedy nesvědčí o laboratorním původu.

WHO podle svých šetření na místě upřednostňuje teorii, že se virus Sars-CoV-2 dostal na člověka prostřednictvím mezihostitele. Podle Matthiase Glaubrechta je podle všeho, co je známo, tato hypotéza nejpřesvědčivější. A to i proto, že viry se v minulosti opakovaně přenášely ze zvířat na člověka prostřednictvím mezihostitelů. Zatím však víme pouze v jednom případě, jakou cestou – a to v souvislosti s epidemií Sars-CoV-1 na počátku roku 2000. V té době se na člověka také přenesl smrtící koronavirus, který se však naštěstí nedokázal rozšířit v takové míře jako nyní Sars-CoV-2.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]