Německý i izraelský velvyslanec ostře odsoudili prodej kalendáře s nacisty

Německý velvyslanec v ČR Christoph Israng  (Německé velvyslanectví v Praze)

Německý velvyslanec v ČR Christoph Israng | FOTO: Německé velvyslanectví v Praze

Německý velvyslanec Christoph Israng se pro deník FORUM 24 vyjádřil k aktuální kauze nacistických pohlavárů, které nakladatelství Naše vojsko prezentuje v kalendáři. Jeho postoj je jasný: Je to odporné a diskuze nad tímto tématem je opravdu potřebná. Později zaslal reakci také izraelský velvyslanec Daniel Meron.

„Takovéto produkty oslavující nejhorší zločince v dějinách lidstva jsou odporné. Nerozumím tomu, že je někdo vyrábí, prodává, resp. kupuje. Těší mě, že se v České republice, tedy v zemi, která si toho během nacistické okupace musela tolik vytrpět, začalo diskutovat o tom, zda něco takového i nadále tolerovat,“ uvedl Israng pro deník FORUM 24.

Stejný pohled sdílí i Izrael. „Je naprosto šokující, že takové předměty lze beztrestně prodávat a prezentovat. Doufáme a věříme, že se čeští zákonodárci postaví tomuto problému čelem. Konkrétní návrhy a doporučení na úpravu současné české legislativy však nejsou v kompetenci velvyslanectví,“ řekl Daniel Meron.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Kauza se nově otevřela díky předsedovi Nadačního fondu obětem holocaustu Michalu Klímovi, který podal trestní oznámení na nakladatelství Naše vojsko, jež vydalo kalendář věnovaný „osobnostem třetí říše“. Zde je možné najít představitele nacistického teroru od Adolfa Hitlera přes Reinharda Heydricha po Josefa Mengeleho.

Klíma zároveň oslovil předsedy poslaneckých klubů s iniciativou, která by měla zpřesnit zákon o propagaci hnutí, která prokazatelně směřují k potlačení práv a svobod člověka, nebo hlásají rasovou, etnickou, národnostní, náboženskou či třídní zášť nebo zášť vůči jiné skupině osob, a o vyjadřování sympatií takovému hnutí. Zákon by měl být upraven tak, aby zakazoval propagaci za účelem zisku. Pro deník FORUM 24 se pro tuto myšlenku vyslovili předsedové klubů TOP 09 i ODS.

Nakladatelství Naše vojsko nečelí podobné pozornosti poprvé. Na jeho e-shopu je možno nalézt hrnky či trička s představiteli nacistického, ale i komunistického teroru. Najdeme tu ale i další zločinecké postavy – např. Mao Ce-tunga, Josifa Stalina nebo třeba Jiřího Kajínka. Provozovatel nakladatelství na otázky deníku FORUM 24 neodpověděl.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]