Německý velvyslanec odsoudil zneužití symbolu holocaustu

Německý velvyslanec v Praze Christoph Israng  (twitter Christopha Isranga)

Německý velvyslanec v Praze Christoph Israng | FOTO: twitter Christopha Isranga

Německý velvyslanec v České republice Christoph Israng odsoudil znevážení památky obětí holocaustu a položil květinu u liberecké synagogy. „Holocaust byl naprosto mimořádný zločin. Jakékoliv jeho srovnání s opatřeními proti koronaviru je naprosto nepřijatelné,“ zdůraznil velvyslanec. Liberecká židovská obec jeho gesto vítá.

Liberecká židovská obec Israngovo gesto oceňuje, ale zároveň lituje, že neměla možnost narychlo ohlášenou návštěvu uvítat. „Byla jsem překvapená, že přijel za tímto účelem do Liberce, když Prahu má plnou synagog. Bohužel jsem neměla nikoho, kdo by se s nimi mohl setkat, nemáme tu ani představenstvo, dává nám zabrat covid, takže to pan velvyslanec udělal bez nás,“ popsala deníku FORUM 24 tajemnice liberecké synagogy Lea Květ s tím, že velvyslanectví ohledně Israngova záměru kontaktovalo židovskou obec krátce před návštěvou.

„Každé gesto, které dá najevo, že jde o hrubé zneužití toho symbolu, vítáme,“ řekla Lea Květ s tím, že odmítačům očkování se neděje nic takového, co by podobný příměr opodstatňovalo. „Nestalo se jim, že by jim sebrali rádia, jízdní kola a nahnali je do sběrných táborů, takže to bylo hodně přes čáru,“ ztotožňuje se s dřívějším vyjádřením Židovské obce v Praze. „Takto o tom podle mě smýšlí 99 procent lidí z židovských obcí, protože každého se ta doba 2. světové války nějak dotkla, každý měl někoho v rodině, kdo si tím musel projít, a ve spoustě rodin většina lidí nepřežila,“ připomněla.

Christoph Israng se k důvodu své návštěvy v Liberci vrátil na twitteru. „Původní synagogu vypálili nacisté. Holocaust byl naprosto mimořádný zločin. Jakékoliv jeho srovnání s opatřeními proti koronaviru je naprosto nepřijatelné,“ odsoudil důrazně počínání odpíračů vakcíny, kteří si na klopu připnuli Davidovu hvězdu, aby tak na sebe upoutali pozornost.

Předseda Židovské obce Liberec Michal Hron v souvislosti s počínáním demonstrantů, kteří se vymezují proti pandemickým restrikcím a připínají si u toho na klopu Davidovu hvězdu, vzpomněl utrpení vlastních předků.

Israng už v minulosti odsoudil zlehčování období nacistické diktatury, konkrétně prodej masky s podobiznou Adolfa Hitlera v centru Prahy. „Češi za nacistického režimu tolik trpěli. Proč se teď v centru Prahy prodává takový odpad?“ ptal se v listopadu 2019.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]