S výzvou „Na slovíčko s velvyslancem!“ oslovil německý velvyslanec v České republice Christoph Israng Čechy prostřednictvím stránky ambasády na síti Facebook. V příspěvku k příležitosti patnáctého výročí vstupu ČR do EU vybídl zájemce, aby se ho zeptali „na vše, co je zajímá“ k tématu „Německo jako partner České republiky v EU“. Namísto otázek k česko-německým vztahům, možným společným pozicím vůči aktuálním hrozbám – v době před volbami zvláště té kybernetické, ale i k tématu energetické bezpečnosti nebo osvětových programů či kulturní výměny, však prostor vyplnili trollové, kteří diskusi (autoři dotazů na sebe reagovali) na dané téma torpédovali svými provokacemi už v jejím zrodu.
Na absurdní nařčení či požadavky provázené sprostými výrazy pak přítomní věcní uživatelé sice nereagovali pokaždé přímo, ale ze zjevné lítosti přidávali naopak projevy sounáležitosti a vděku, čímž trollové beztak dosáhli svého – zničili diskusi a znemožnili výměnu informací s velvyslancem na de facto proevropské, prozápadní téma. Co z výměny vznikne, nicméně ještě ukáže velvyslancova avizovaná video-odpověď s českými titulky.
Ambasáda žádné rozčarování z odezvy na svou výzvu nepřipouští. „Dílem velice kritické“ a „drastickým výrazivem“ poznamenané příspěvky považuje za „součást zkušenosti s danou výzvou, a za obecnou zkušenost s angažmá na sociálních sítích,“ vyvodil ze střetu s trolly vedoucí tiskového referátu a tajemník pro politiku Guido Müntel. „Jestliže využíváme sociálních médií, musíme se (s podobnými příspěvky) umět vyrovnat, nijak zvlášť nás tedy ani nepřekvapily,“ prohlásil s tím, že chybu ve svém benevolentním přístupu velvyslanectví nespatřuje. „Zatím nevidíme důvod, abychom v podobných výzvách nepokračovali a důvod momentálně nevidíme ani k zavádění pravidel (pro diskutující),“ dodal Müntel.
Expert na analýzu dat ze sociálních sítí Josef Šlerka postoj ambasády v tomto případě hájí s tím, že model otázka-odpověď žádnou debatu z podstaty nepředpokládá. Připouští ale, že klasické diskusi by pravidla prospěla. „Při regulaci sociálních sítí jsem velmi opatrný. Obecně si ale myslím, že kdyby na stránkách bylo jasně řečeno: tohle je náš prostor, kde pro diskusi platí ta a ta pravidla, mohlo by to vést k lepší debatě.“
Ponechat hatery a trolly v jejich živlu není ze strany úřadu dobré rozhodnutí. Jakkoliv se o hanebný obsah postarali Češi, případně ruští profesionálové, diskusi svou benevolencí předurčilo k nezdaru samo velvyslanectví, které na poskytnutém prostoru neurčilo žádná pravidla. Velvyslanec a jeho tým tímto opomenutím vzbuzují dojem, jako by v myšlenkách setrvávali kdesi v roce 2012, kdy se populisté v Evropě ještě rozkoukávali, trollí farma v Petrohradu teprve pozvolna objevovala své možnosti a hybridní válka Kremlu proti demokracii a Evropské unii byla ještě v plenkách.
To už ale nejpozději od ilegální anexe Krymu, přítomnosti tzv. Alternativy pro Německo resp. Okamurovců v parlamentu, hrozícímu vystoupení Velké Británie z EU a (zvláště německými médii pečlivě analyzovaná) praxe manipulování diskusí není pravda, a každé větší médium si proto prostor pro interakci střeží. Přísná pravidla věcnosti a slušnosti vymáhají nikoli na úkor svobody a demokracie, ale v jejím zájmu. Mocná politická instituce, jakou zastoupení velkého evropského státu je, by se ničeho takového neměla zaleknout a k obraně by měla využít všech dostupných možností.
Velvyslanec Christoph Israng na dotazy reaguje prostřednictvím videa s titulky, které úřad uveřejnil na facebooku 17. 5.