Když Andrej Babiš, náš trestně stíhaný premiér zapsaný ve svazcích StB, dorazil 5. září do Berlína, aby zde jednal  s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, čekal oficiální státnické uvítání. Toho se mu také dostalo. Kromě oficialit, jaké podobná setkání na nejvyšší úrovni nezbytně provázejí, a vojenských poct tam na něj ale čekalo i něco, o co nestojí ani v nejmenším. Hlasitý protest Čechů, kteří se na ceremoniál dostavili, aby upozornili na to, jak žalostnou bezpáteřní figuru v obřím střetu zájmů máme v čele státu. 

Nešlo o to, že by si nepřáli, aby jednání na nejvyšší úrovni mezi ČR a Německem probíhala. Ta jsou naopak nepochybně potřebná. A jistě jsou chvályhodné i společné debaty o migraci. Přestože z české strany opakovaně zní ostudné „Ani jednoho.“ A právě tak je dobře, že Babiš bude vystupovat jako ohromný zastánce Evropské unie. I kdyby jen proto, že evropské dotace nesmírně prospívají jeho vlastní kapse.

Tohle všechno čeští aktivisté ze známé skupiny Rebelové dobře vědí a podstatu věci – důležitou schůzku s německou kancléřkou – do Berlína rozhodně kritizovat nepřijeli. Jejich protest se týkal jen a pouze osoby Andreje Babiše.

„Chceme dát Němcům jasně najevo, že bývalý estébák v čele vlády rozhodně není přijatelný pro všechny obyvatele České republiky. Že se za něho stydíme a nepřejeme si, aby byl bývalý komunistický kádr u našich západních sousedů chápán jako někdo, kdo se líbí nám všem,“ řekla našemu listu FORUM 24 jedna z účastnic protestu.

Píšťalky, které u nás už nějaký čas nesouhlas s Babišem a s jeho otřesnou (ne)politikou symbolizují, si ale tentokrát nevzali. Nechtěli totiž v žádném případě vzbudit mylný dojem protestu proti celému setkání nebo dokonce proti česko-německým jednáním. Zato přišli s transparenty upozorňujícími na smutný fakt, že český předseda vlády pilně sloužil komunistické Státní bezpečnosti nebo že jej ve známé dotační kauze Čapí hnízdo vyšetřoval i Evropský úřad pro boj proti podvodům, OLAF, jehož zpráva se slovem „podvod“ jen hemžila.

Nad hlavami jim kromě českých vlajek vlály i vlajky EU, se kterými se dostavil český Puls Evropy, Pulse of Europe, aby dal jasně najevo svůj názor na mezinárodní ostudu, kterou pro nás Andrej Babiš představuje. Podpořit je přišli i členové berlínského a dokonce i polského „Pulsu“.

„Chceme upozornit naše německé přátelé, že Babiš svou minulostí, tím, co dělá, i svými plány patří mezi populistické autoritáře V4. Je jedním z politiků, kteří i přes své velkolepé proklamace ohrožují liberální a sjednocující se Evropu. A tak je potřeba k němu přistupovat,“ je přesvědčen Tomasz Peszyński, předseda českého PoE.

Přidali se jednotliví, nikde neorganizovaní občané a podpořit je přišli i někteří Němci a Češi žijící v Německé spolkové republice.

Pokud si tedy Andrej Babiš až doteď myslel, že jasně vyjádřené nevoli bude muset čelit jen v České republice, byl rázně vyveden z omylu. Není běžné a už vůbec ne správné, aby civilizovanou evropskou zemi reprezentoval podezřelý dotační podvodník a bývalý estébák sloužící výhradně svým vlastním zájmům. Správné naopak je na tuto ostudnou situaci upozorňovat. Vždy a všude. Jinak hanba padá na nás na všechny.