„Nemluvte o hájení českých zájmů, nevíte, co to je. Hájíte jen ruské zájmy,“ vmetla Richterová Kotenovi

První místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová (FORUM 24 / Jan Pánik)

První místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová | FOTO: FORUM 24 / Jan Pánik

Ostrá výměna názorů proběhla v druhé části nedělního pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News. Proti sobě tam za vládní koalici stáli pirátka Olga Richterová a předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob a za opozici Aleš Juchelka z ANO a Radek Koten z SPD.

Především mezi zástupci koalice a Radkem Kotenem probíhala nejostřejší debata. Olga Richterová výraznému členovi SPD, který proslul náklonností k Rusku, důrazně vysvětlovala, že nemá mluvit o hájení národních zájmů České republiky. „Nemluvte o hájení českých národních zájmů, nevíte, co to je. Hájili jste ruské národní zájmy a byli jste součástí informační války,“ vmetla Kotenovi s narážkou na jeho náklonnost k Rusku.

(Týdeník FORUM)

Podle Olgy Richterové vybavil Putin útočící jednotky seznamy Ukrajinců politiků, aktivistů a vlivných osob hájících demokracii. Ruští vojáci je měli na obsazených územích hledat. „To pro tyto osoby byly určeny mobilní krematoria a masové hroby,“ upozornila místopředsedkyně poslanecké sněmovny za Pirátskou stranu.

Velká výměna názorů se potom odehrála v souvislosti s Maďarskem a Viktorem Orbánem. Koten zmínil, že by si Česká republika měla vzít příklad z Maďarska v přístupu k řešení ruského vraždění na Ukrajině. Když ho moderátorka upozornila na fakt, že Orbán Ukrajině nejen nepomohl, ale neumožnil přes Maďarsko ani transport zbraní, zástupce SPD řekl, že zbraně by na Ukrajinu ze západních zemí neměly proudit. „Není rozumné přilévat olej do ohně,“ uvedl své stanovisko. Kolegy z koalice potom upozornil, že „vláda závidí úspěchy Viktoru Orbánovi“, čímž oba koaliční politiky pobavil.

V souvislosti s Maďarskem ještě proběhla debata o probíhajících volbách, kde proti Orbánovi stojí široká koalice stran. Aleš Juchelka se koalici vysmál, Jan Jakob mu připomněl, že Orbán je přítelem hnutí ANO a že si ho Andrej Babiš přivezl jako součást předvolební kampaně. Olga Richterová zdůraznila, že v Maďarsku Orbán neumožňuje svobodnou předvolební kampaň, protože do veřejnoprávních médií nemají shodný přístup všechny strany. „Musíme být rádi, že my tady máme svobodná média,“ dodala.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]