Nemusí to být šlendrián, ale záměr. Brabec je groteskní postavička, hodnotí kauzu Bečva Gazdík

Petr Gazdík (ČTK)

Petr Gazdík | FOTO: ČTK

Od otravy Bečvy, během níž jedovaté látky zamořily desítky kilometrů toku a zahubily tuny ryb, uplynul nedávno rok. Přesto je kauza stále živá, i kvůli blížícím se volbám. Sněmovní vyšetřovací komise nedávno zveřejnila závěrečnou zprávu, v níž poukazuje na celou řadu nesrovnalostí během vyšetřování. Jak vnímá celou věc místopředseda hnutí STAN Petr Gazdík, který je zároveň zpravodajem zmíněné parlamentní komise? Obává se, že za protahujícím se vyšetřováním by mohl být i něčí záměr. Gazdík to uvedl v rozhovoru pro deník FORUM24.

Jak kauzu Bečva jako zpravodaj vyšetřovací komise vnímáte? Kdo je podle vás viníkem?

Kauze se věnuji více než rok poté, co jsem byl sám nachytán. Z mých informací od rybářů jsem byl přesvědčen, že to byla (společnost) Deza, následně jsem ze dvou dobrých zdrojů od policie a České inspekce životního prostředí byl druhý či třetí den vyšetřování ujištěn, že to tak nebylo. A omluvil jsem se, protože jako skaut nechci šířit lži.

Premiér Andrej Babiš (ANO) (Evropská unie)

Od té doby chci zjistit pravdu, i s mým asistentem jsme rozhovory a analýzami strávili mnoho hodin. Nejhorší je to, že už nejde jen o to, kdo Bečvu otrávil, ale jestli se náhodou někdo nesnažil svými kroky, poté co jsem viděl všechna pochybení zjištěná vyšetřovací komisí, o něco víc. Že to nemusí být jen šlendrián a náhoda, ale záměr. Myslím si, že by orgány činné v trestním řízení měly řešit, jestli nejde o spolčení s účelem zatajit nebo znehodnotit stopy. Aby se nikdy nezjistilo, kdo Bečvu otrávil.

Vy si tedy myslíte, že se kauzu někdo snaží zamést pod koberec?

Snažil se o to zejména v prvních hodinách a dnech, o čemž svědčí neexistence odebraných vzorků pod Dezou. Některé (vzorky) se vylily, jiné zašantročily, znehodnotily. Jestli to byl úmysl, či šlendrián, musí posoudit orgány činné v trestním řízení.

Jak jste vnímal tiskovou konferenci ministra (životního prostředí) Richarda Brabce, kterou po zveřejnění závěrečné zprávy svolal a na níž tvrdil, že je vše zmanipulované a zpolitizované?

Pan ministr Brabec se stává groteskní postavičkou a při vší úctě mi v rámci té kauzy připadá, že se chová spíš jako zaměstnanec Agrofertu než jako ministr životního prostředí české vlády.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]