Nemyslím si, že by to měl být akt, kde by měly být desítky osob, uvedl Prymula k předávání státních vyznamenání

Miloš Zeman uděluje státní vyznamenání – ilustrační foto  (ČTK Roman Vondrouš)

Miloš Zeman uděluje státní vyznamenání – ilustrační foto | FOTO: ČTK Roman Vondrouš

Hygienici by měli o předávání státních vyznamenání 28. října na Pražském hradě rozhodnout příští týden, řekla dnes novinářům hlavní hygienička Jarmila Rážová. Pražští hygienici odmítli, že by byli při schvalování této akce jakkoliv činní. Výjimku podle nich může udělit jen ministerstvo. Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) uvedl, že při splnění veškerých hygienických podmínek by pro vyznamenání osobně dorazil. Prezident Miloš Zeman se mu chystá udělit nejvyšší vyznamenání, Řád bílého lva, za zvládnutí první vlny epidemie koronaviru.

Rážová řekla, že se stále jedná o podmínkách, za kterých by se „akce ústavního činitele“ mohla konat. „Zatím stále ještě není rozhodnuto. Já myslím, že vzhledem k datu 28. října dojde k rozhodnutí příští týden,“ dodala. V Česku je aktuálně vládními opatřeními omezené shromažďování na nejvýše šest osob.

FORUM 24 (archiv)

Prymula řekl, že chápe symbolické dopady povolení akce v době, kdy sám apeluje na občany, aby dodržovali vládní opatření a minimalizovali společenské kontakty. Na Pražský hrad dorazí, pokud budou splněny hygienické podmínky. „Opatření budou muset být nastavena tak, aby se tam potkalo naprosté minimum lidí, tedy zpravidla šest osob tak, jak je garantováno. Já si nemyslím, že by to měl být akt, kde by měly být desítky osob,“ řekl.

Hygienická stanice Hlavního města Prahy na webu odmítla, že by byla v souvislosti s chystaným ceremoniálem jakkoliv činná. „Hygienická stanice hlavního města Prahy není nijak oprávněna udělovat jakékoli výjimky ohledně v opatření stanovených pravidel. Takovým orgánem je ministerstvo zdravotnictví,“ uvedla. Ministerstvu pražští hygienici poskytli jen „dílčí odborné výhradně vnitroresortní neveřejné stanovisko“.

Zeman trvá na tom, že by se akce měla konat. Pokud by se tradiční ceremoniál neuskutečnil, byla by to urážka státního svátku vzniku republiky i vyznamenaných, řekl Blesku. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) v úterý Zeman souhlasil s tím, že se vyznamenání předají bez účasti veřejnosti a politiků. Na ceremoniál by měli dorazit jen vyznamenaní, kterých má být kolem 40. Poslední slovo budou mít hygienici, zdůraznil Babiš.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com