Nenápadné hnědnutí ve sněmovně: Konvičkovci přes Úsvit získávají vliv

Ve špatné společnosti. Prezident Zeman na pražském Albertově 17. listopadu 2015 při společném vystoupení s lídrem Bloku proti Islámu Martinem Konvičkou. (repro ČT24.cz)

Ve špatné společnosti. Prezident Zeman na pražském Albertově 17. listopadu 2015 při společném vystoupení s lídrem Bloku proti Islámu Martinem Konvičkou. | FOTO: repro ČT24.cz

Blok proti islámu se spojil s parlamentním Úsvitem a z obou uskupení se stal Úsvit s Blokem proti islámu. Blok se tak celkem bez práce v podstatě dostal do sněmovny a získává stále více možností, jak prosazovat své nahnědlé, extremistické názory.

Extremistům v této chvíli pomáhá strana, která byla původně zvolena zejména díky dalšímu populistovi Tomiu Okamurovi. S tím se ale brzy rozhádali a malý poslanecký klub se rozpadl. Ruku Bloku proti islámu, který vede nyní stíhaný Martin Konvička, podávají poslanci v čele s Markem Černochem nebo Davidem Kádnerem.

Eric Drooker

Právě spojení extremistických a populistických proudů je pro Českou republiku nebezpečné. Rozhádaní populisté, které na jedné části Václavského náměstí sdružují své fanoušky s plackami Islám v ČR nechceme, přičemž na druhé hřímá Okamura za hudebního doprovodu dalšího nahnědlého aktivisty Aleše Brichty, jsou rozhodně slabší. Zvlášť pokud ještě na jiném místě pochoduje se svými holohlavými přáteli se zdviženou pravicí Adam B. Bartoš.

Fakt, že má nyní extremistické sdružení vedené člověkem, který doporučuje určitou část společnosti namlít do masokostní moučky, přímé napojení na poslaneckou sněmovnu, je dalším důkazem, že Česká republika rozhodně nejde dobrým směrem. Do voleb půjdou lidé, kteří jsou i ve zprávě ministerstva vnitra z roku 2015 označováni za extremisty. Není to poprvé – tentokrát jim ale do karet hraje uprchlická krize.

Pánové Zeman, Babiš nebo Chovanec by si měli dobře rozmyslet, jak se budou nadále k uprchlíkům vyjadřovat. Doposud zvláště prezident a vicepremiér tento druh populismu legitimizovali – nyní by je mohlo zastavit alespoň to, že se Úsvit s BPI může stát jejich reálnou politickou konkurencí.

Doufejme, že alespoň tohle je donutí trochu přemýšlet. A také v to, že většina české společnosti takto lacině se vyjadřujícím lidem nakonec své hlasy nedá.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]