Nenastal čas slavit. Babiš není na kolenou, tam je třeba ho dostat

ČTK

Premiér Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Pokračování trestního stíhání Andreje Babiše musí veřejnost i opozice brát pouze jako důkaz o tom, že nejvyšší státní zástupce není premiérem zkorumpován. Jinak se ovšem nedá na verdikt Pavla Zemana dívat jako na moment, jenž srazí Babiše na kolena, a on pod tíhou kauz, které ho nyní pronásledují, rezignuje. Podporu ČSSD má stále, stejně tak je prezident Zeman připraven svého mocenského spojence podpořit.

Tiskovou konferenci nejvyššího státního zástupce provázela velká očekávání. Spekulovalo se o tom, že se hraje o budoucnost Pavla Zemana. Ten měl podle mnohých dostat od ministryně spravedlnosti Marie Benešové jasné indicie, co s ním bude, pokud trestní stíhání premiéra obnoví. Žalobce to riskl a rozhodl, že se předsedovi vlády vrátí status – trestně stíhaný.

Co to v daný moment znamená a je důvod se radovat, že Babiš doplatí na svou chamtivost? V žádném případě. Vrátila se totiž pouze situace, kterou jsme tu měli do chvíle, kdy před dvěma měsíci bylo trestní stíhání zastaveno. Mění se pouze to, že nyní už policie nebude vyšetřovat Babišovu rodinu, a ten tak ztrácí možnost vykládat o tom, jak se hyeny pokoušejí zničit jeho choť a nemocné děti z prvního manželství.

Na politické scéně se ovšem nemění vůbec nic. Koaliční partner ČSSD totiž nevidí důvod jakkoliv situaci řešit. Není divu, sociálním demokratům sedět ve vládě s podvodníkem nevadilo ani před zastavením stíhání, takže proč by mělo teď. Stejnou rétoriku použijí i všechny ostatní politické subjekty, které s ANO spolupracují, ačkoliv se navenek tváří, že ne. Komunisti i okamurovci zkrátka budou hlasovat stejně jako Babišovo hnutí a budou za to očekávat nějaké mocenské „drobky“, které jim premiér hodí.

Opozice také nemůže udělat nic víc, než dělala doteď. Vyvolání hlasování o nedůvěře vládě nemá význam, protože by dopadlo jako to minulé, a jinak dostat Babiše od kormidla nejde. Navíc v momentě, kdy má na své straně Miloše Zemana, který plánuje mu udělit abolici a podržet ho v premiérské funkci za všech okolností.

Je sice pravda, že tento týden je pro Andreje Babiše katastrofální, ale nelze ho brát jako dar z nebes, který ostříleného byznysmena zlomí. Je třeba přikládat pod kotel, dokazovat veřejnosti, že na funkci ministerského předsedy nemá, a jeho problémy se zákonem brát jako přidanou hodnotu. Opozice nesmí zapomenout na to, že má ultimátum z Letné a to se nemění ani po auditu EK, ani po rozhodnutí Pavla Zemana.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner