Není jediná věc, za kterou bych si mohla Babiše vážit, říká historička Němcová. Další mluví o minulosti obou kandidátů

(FORUM 24 / Archiv)

FOTO: FORUM 24 / Archiv

Českou republiku čeká druhé kolo prezidentských voleb. Do něj se probojovali generál ve výslužbě a bývalý předseda vojenského výboru NATO Petr Pavel a expremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. V anketě deníku FORUM 24 a Týdeníku FORUM slavné osobnosti hodnotily výsledky prvního kola voleb a prozradily, koho budou volit v kole druhém.

Jaroslav Šebek, historik a publicista 

1. Jak hodnotíte výsledky prvního kola prezidentských voleb?

První kolo podle mě vypovědělo o řadě faktorů v české společnosti, ukázalo výrazné rozdíly mezi regiony, které se nedaří navzdory proklamacím příliš snižovat. Současně bylo ukázkou občanské mobilizace, která se ukázala ve vysoké volební účasti. A jedním z hledisek, která i po 33 letech ovlivní výběr nového prezidenta, bude vztah ke komunistické minulosti, což svědčí o tom, že naše nedávná historie je významným politickým faktorem. 

Prezidentský kandidát Petr Pavel hovoří na tiskové konferenci ve svém volebním štábu k výsledkům prvního kola prezidentských voleb. (ČTK / Šimánek Vít)

2. Koho budete volit ve druhém kole a proč?

Ve druhém kole budu volit kandidáta, od nějž očekávám posun ke kultivaci veřejného prostoru a zlepšení politické kultury v zemi, stejně jako snahu o zasypávání společenských příkopů. 

Petr Placák, historik a spisovatel

Je těžko pochopitelné, že Andrej Babiš, který je prototypem divokého rozkrádání státu po roce 1989, kterého se účastnily především bývalé komunistické elity, jež měly v systému letité známosti a znalosti, člověk, který nikdy nevysvětlil, kde vzal peníze na koupi Agrofertu a jehož kariéra a podnikání byly vždy spojeny s nějakým krytím, ať už to byla KSČ, StB nebo po listopadu ministerstvo financí či vláda ČR, přes které se snažil získat výhody nad konkurencí, již nelítostně zákulisním způsobem likvidoval, jako to dělá mafie, člověk, jehož „podnikání“ bylo vždy spojeno s dotacemi a podvody, ke kterým se neštítil použít ani vlastní děti, které pak nechal unést do ciziny, aby nemohly vypovídat na policii, získal v prezidentských volbách 35 procent hlasů a skončil těsně druhý.

Je stěží pochopitelné, že třicet tři let po pádu komunismu se značná část české společnosti dosud nezbavila nezodpovědného chování, které se naučila za normalizace, kdy omlouvala kolaborantský husákovský režim, který ji uplácel jistým sociálním standardem, ač ve skutečnosti komunisté nedělali nic jiného, než stát tunelovali, na úkor budoucnosti vyžírali zevnitř hodnoty, které nastřádaly předchozí generace, stejně jako to ve vládě předváděl Babiš, který „štědře“ rozdával peníze z kapes daňových poplatníků a budoucích generací. Ve druhém kole budu volit generála Pavla. I když před listopadem byl taky ve straně, následných třicet let sloužil demokracii a není spojený s žádnou mafií.

Vojtěch Kyncl, historik 

V prvním kole jsem volil Danuši Nerudovou, neboť mi je blízká působením v akademickém prostředí, věkem a klidnou politikou. Blízcí mi byli i další kandidáti, ve kterých spatřuji demokratickou část politického spektra: Marek Hilšer a Pavel Fischer. Jsem historik moderních dějin, takže představa, že budu ve druhém kole rozhodovat mezi dvěma kandidáty, kteří si výrazně zadali s komunistickým režimem, se mi nelíbí. Zatímco ale bývalá StB je ze zákona i morálně považována za zločineckou organizaci, tak z vojenské rozvědky vznikla moderní zpravodajská služba České republiky.

Oba kandidáti na prezidenta znají techniky špionáže, vlivové operace a jejich účinek na společnost. Jen u jednoho se ale domnívám, že své znalosti využije ku prospěchu demokratické společnosti. Petra Pavla budu volit s vědomím, že dokázal řídit výbor NATO v době, kdy začala v Evropě desítky let nepoznaná válka, a hledal cesty k jejímu zastavení.

Chci věřit, že nás demokraty nezklame nejen svými vojenskými postoji, ale ani svojí občanskou odpovědností. Snad se tím do určité míry narovná náš dosud nevyrovnaný boj s komunistickou minulostí. Politika už konečně může být slušná i díky nebývalé podpoře ostatních demokratických kandidátů Petru Pavlovi.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Pavel Kmoch, historik a učitel

1. Jak hodnotíte výsledky prvního kola prezidentských voleb?

Výsledky prvního kola vnímám pozitivně, třebaže mnou volený kandidát nepostoupil, ale to bylo v daném mediálním nastavení a pojetí přístupu médií ke kandidátům celkem jasné. Potěšil mě především kolosální „úspěch“ pana Babiše, který dokázal v prezidentských volbách porazit své vlastní hnutí, které ovšem prohrálo minulé volby sněmovní.

Jeho několikrát opakovaná obrovská radost byla mezi jeho vzlyky a následnými nadávkami na všechny a všechno zcela nepřehlédnutelná. I jeho prohlášení, že povede kampaň čistě a slušně, se v řádu vteřin zcela objasnilo. V neposlední řadě bych mu rád poděkoval za další veřejné lekce staroslověnštiny a modifikovanou primitive english stejně jako za názornou ukázku toho, jak dokáže body language zcela torpédovat to, o čem se snaží národ přesvědčit.

2. Koho budete volit ve druhém kole a proč?

Ve druhém kole jsem rozhodnut nevolit nikoho, protože některé věci mi na obou kandidátech z principu vadí. U jednoho je jich nepoměrně více, ale ani druhý kandidát pro mě není tím, koho chci podpořit. Jsem příliš starý – nebo snad ještě ne dost starý – na to, abych volil menší zlo, které je mi ze všech stran doporučováno. Nechci volit žádné zlo, ani potenciální a dávno „očištěné“. O výsledek se nicméně nebojím, větší zlo bude díky mnoha těm, kteří budou volit rozumem, nepochybně poraženo.

Monika Němcová, historička

1. Jak hodnotíte výsledky prvního kola prezidentských voleb?

Výsledky voleb mě nepřekvapily, i když jsem osobně doufala, že budou jiné. 

2. Koho budete volit ve druhém kole a proč?

Volit budu absolutně bez váhání generála Pavla. Máme tu dva kandidáty, u kterých nemůžu ignorovat jejich předlistopadovou minulost. Ale je mezi nimi zásadní rozdíl. Každý by měl mít možnost napravit své chyby. A když se podívám na posledních třicet let generála Pavla, dokážu si ho za mnohé vážit. Nenapadá mě jediná věc, za kterou bych si mohla vážit Andreje Babiše.

Kompletní anketu, na kterou odpovědělo 48 osobností, najdete v aktuálním vydání Týdeníku FORUM.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články