Hnutí ANO chce změnit zákon o evidenci skutečných majitelů tak, aby Andrej Babiš nebyl uveden jako skutečný majitel Agrofertu. V opačném případě budou jeho schválení ve sněmovně blokovat, tvrdí Piráti. České republice tak hrozí, že přijde o 179 miliard korun z národního plánu obnovy. Pro mě je to morálně absolutně nepřijatelné, řekl v rozhovoru pro deník FORUM 24 šéf pirátských poslanců Jakub Michálek. Chování hnutí ANO označil za vydírání a naprostou nehoráznost.
Jak je možné, že opozice může blokovat tak zásadní zákon, když máte jako vládní koalice většinu v poslanecké sněmovně?
Ten zákon musí být hotový v září, to znamená velmi rychle. Zákony se normálně projednávají ve třech čteních, ale pokud je tady tlak Evropské komise, tak je potřeba to udělat takzvaně v devadesátce (tedy už v prvním čtení, pozn. red.). To znamená, že se to udělá v rychlejší proceduře. A to můžou zablokovat dva poslanecké kluby nebo padesát poslanců. Dnešní jednací řád poslanecké sněmovny dává možnost opozici zkomplikovat projednávání.
Takže neexistuje žádná možnost, jak tomu opozici zabránit?
Jediným způsobem pro to, aby se schválily zásadní zákony, kde je časová naléhavost, kde hrozí vážné hospodářské škody, je projednání v takzvaném stavu legislativní nouze.
Vy jste použil poměrně ostrá slova, že Andrej Babiš vydírá vládu tím, že chce změnit zákon o evidenci skutečných majitelů tak, aby nebyl uveden jako skutečný majitel Agrofertu. Není to přehnané tvrzení?
To je bohužel pravda. Já jsem to neříkal s nějakým nadšením, já jsem pouze pojmenoval to, co se stalo, a to, co je pro mě morálně absolutně nepřijatelné. Není možné, aby se upravil zákon ve prospěch jednoho člověka, Andreje Babiše, a vydírat Českou republiku tím, že přijde o 179 miliard korun. Myslím si, že každý chápe, že to je vydírání a že to je naprostá nehoráznost. Nejsou to peníze, které by šly ve prospěch nějakých skupin, nebo dokonce politickým stranám. Jsou to peníze, které půjdou na školy, školky, na silnice, železnice, protipovodňová opatření, výsadbu lesů, digitalizaci, na spoustu věcí, které tahle země potřebuje. A pokud by se to mělo odkládat, tak to samozřejmě výrazně zkomplikuje čerpání peněz z Evropské unie.
Nicméně bývalý šéf sněmovny Radek Vondráček z hnutí ANO na vaše slova reagoval tak, že pokud by měli zrychlené projednání podpořit, mělo by jít o čistou transpozici evropské směrnice. O obstrukcích ani blokování sněmovny podle něj nebyla řeč. Podle jeho slov jste Andrejem Babišem tak posedlý, že jste schopen si vymýšlet.
Oni v podstatě řekli ministerstvu spravedlnosti, že pokud neschválí změnu ve prospěch pana Babiše, tak zrychlené projednání budou vetovat. To znamená, že bychom už nezvládli schválit ten zákon do září tohoto roku a podat žádost o čerpání evropských peněz. To si myslím, že mluví za všechno.
A pan Vondráček, když mluví o čisté transpozici, tak mluví o tom, že chce snížit míru transparence a že nechce, aby se zveřejňovalo, kdo bere zisky z firem. Což je věc, která byla schválena za minulé vlády a kde máme vyšší transparenci, než je minimální standard, který požaduje Evropská unie. A on to prostě chce vyškrtnout, chce to snížit a chce, aby z evidence skutečných majitelů zmizely firmy, jako je Agrofert.
Co vlastně podle vás na tomhle Babišovi vadí?
To je poměrně složitá otázka, to je asi spíše na pana Vondráčka a další lidi, kteří požadují, aby se ten zákon účelově změnil. Mimochodem to, co sněmovna schvaluje, je technická změna. Takže pokud je někdo posedlý Babišem, tak jsou to lidé, kteří zneužívají technické změny zákona, které se musí udělat kvůli dohodě s Evropskou unií na to, aby tam promítli zájmy pana Babiše. Je zřejmé, že holding Agrofert, Mafru a tak dále vlastní pan Babiš, a myslím si, že se obávají nějakých dopadů, že by to mohlo založit nějaké přísnější posouzení z hlediska střetu zájmů.
Vy jste nějak o tom zákonu diskutovali s hnutím ANO?
Návrh připravovalo ministerstvo spravedlnosti. Aby ten zákon měl šanci projít ve lhůtě, která je potřeba, tak právě zjišťovalo, jestli ho budou poslanecké kluby vetovat, nebo nebudou. A v rámci toho dostali požadavky od hnutí ANO, které podmiňovalo to, že nebude zákon vetovat, právě schválením účelové změny ve prospěch Andreje Babiše.
Následně bylo svoláno jednání předsedů koaličních poslaneckých klubů a ministra spravedlnosti Pavla Blažka se zástupci hnutí ANO, paní předsedkyní Schillerovou a panem Vondráčkem, který je předsedou ústavně-právního výboru. Tam oni skutečně potvrdili své požadavky. Řekli, že schválení změny ve prospěch Andreje Babiše je jejich snaha o kompromis. My jako vláda jsme uvedli věcné důvody, proč to dělat nechceme, proč nechceme snižovat úroveň transparence, protože jsme naopak v programovém prohlášení slíbili, že budeme schvalovat zákony k posílení průhlednosti. Takže by to bylo v rozporu s naším programovým prohlášením.