Eva Pospíšilová začala v deníku Mf DNES pracovat dlouho poté, co list koupil nynější premiér Andrej Babiš. Když si v archivu projdete její texty, zjistíte, že často informuje o tom, kdo má jaký majetek – tak, jak to udělala ve středečním hlavním článku Mladé fronty DNES s generálním ředitelem České televize Petrem Dvořákem. Je to asi shoda okolností, ale podobný text se nikdy netýkal samotného Babiše ani jeho spojenců. Přinášíme několik ukázek toho, jak redaktorka Pospíšilová pracuje pro pana majitele.

Milan Chovanec

Bývalý ministr vnitra Milan Chovanec je dlouhodobě známý jako Babišův úhlavní nepřítel, a to zejména po reorganizaci policie, kterou s ním nekonzultoval. A tak například 11. 1. 2019 vydala pospíšilová text „Chovancovy reality“. Pojednává o majetkových poměrech poslance ČSSD, a to tak, aby bylo patrné, že nakupování těchto nemovitostí je podezřelé, že Chovanec zbohatl díky obchodům s Plzní, kde působil jako zastupitel, a že si majetek rozdělil s manželkou, aby v majetkovém přiznání nemusel uvádět všechny příjmy. Text vyšel navíc těsně poté, co exministr uspěl u soudu kvůli jinému článku v Mf DNES.

Jiří Drahoš

Také senát nepatří mezi oblíbené instituce Andreje Babiše, a tak Pospíšilová připomněla existenci paušálních náhrad. 9. 2. 2019 jsme si v Mf DNES mohli přečíst článek s titulkem „Drahošovy náhrady: 80 tisíc za MHD a taxi“, jehož cílem bylo opět jediné – ještě více občanů poštvat proti horní komoře parlamentu, kde má ANO pouhých šest senátorů.

Petr Rafaj

Šéf Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže už nějakou dobu nepatří mezi Babišovy oblíbence, v Partii na TV Prima o něm dokonce prohlásil, že lže. Eva Pospíšilová se v Mf DNES 5. 4. 2019 zabývala tím, že firma, kde má manželka předsedy úřadu Petra Rafaje podíl, získala společně s dalšími firmami získala zakázku od společnosti ČEZ Distribuce na odstraňování a oklešťování vegetace ohrožující bezpečné a spolehlivé provozování zařízení distribuční soustavy pro období 2016 až 2022. „Podle expertů může jít o střet zájmů,“ sděluje čtenářům Mf DNES. Je bohužel smutné, že ten největší střet zájmů tyto noviny vůbec nezajímá.

Mirek Topolánek

Bývalý premiér patří mezi ostré kritiky českého premiéra. Podle zjištění Mf DNES ze 14. 7. 2017 má Topolánek „stále blízko“ k lobbistovi Marku Dalíkovi. Důkazem má být to, že bývalý předseda vlády koupil byt v někdejší horské chatě Sněženka ve Špindlerově Mlýně. A ve stejném domě vlastní byty i „lidé kolem Dalíka“, jak osoby označují redaktorka Pospíšilová a její kolega Lukáš Valášek.

Martin Netolický z ČSSD

Mf DNES své čtenáře 5. 6. 2018 informovala o tom, že sociálnědemokratický hejtman „získal“ pozemek od člověka, kterému kraj dal dotace. Problém je ale právě ve slově získal – Netolický pozemek od developera koupil. Ovšem pro Evu Pospíšilovou už je to podezřelá kauza.

A co Babiš?

Abychom se podívali i na to, kdy Pospíšilová psala o Babišovi, tak například 15. 9. 2018 zveřejnila Mf DNES její reportáž z Průhonic, kde Babiš žije, nazvanou „Babišova VIP zóna“. A neuvěříte, co jí sdělila jedna zpovídaná kolemjdoucí o Čapím hnízdě. „Já mám na něj svůj názor, nevolila jsem ho. Na druhou stranu musím říct, že nedávno jsme se byli podívat tam u něj na Čapím hnízdě, a klobouk dolů, jak to tam vypadá – zvířata, vyžití pro děti… Vůbec nevím, co po něm chtějí ti, co ho kvůli tomu kritizují. Vždyť to slouží lidem na rozdíl od jiných zařízení.“

K tématu majetku Andreje Babiše se Pospíšilová dostala v textu z 19. 7. 2018 „Majetky ministrů: nejvíc mají naspořeno lidé z ANO“. Ale jelikož v případě Babiše jsou to prostě jen takové úspory, dočteme se o tom, kolik peněz má na běžném účtu. Je to ovšem stejně jako u končící ministryně průmyslu Marty Novákové, takže nic zvláštního. Zato když je potřeba očernit generálního ředitele České televize, dá se toho najít spousta.

 

Revue Forum Banner
Johana Hovorková
Johana Hovorková
Hlavní editorka deníku FORUM 24
Další články autora