Není to protibabišovská rétorika, ale protijermanovská. A může si za ni sama, říká nastupující hejtmanka Pecková

reprofoto ČT/Lenka Hatašová

Končící hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová z hnutí (vlevo) a její nástupkyně Petra Pecková (STAN) | FOTO: reprofoto ČT/Lenka Hatašová

Končící hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) již nechce kandidovat na předsedkyni krajského kontrolního výboru. V nové funkci by si přišla na 93 tisíc měsíčně. Podle Jermanové je kritika od nově vzniklé krajské koalice „nástrojem protibabišovské rétoriky“. Deník FORUM 24 požádal o reakci nastupující hejtmanku Petru Peckovou (STAN).

Jaroslava Pokorná Jermanová také obvinila novou koalici STAN, ODS, Pirátů a Spojenců pro Středočeský kraj z jednání, jaké před časem – ještě v opozici – sama kritizovala. „Přitom mimo jiné deklarovala, že změní styl komunikace s opozicí. Ke změně skutečně došlo, ale nynější situace spíš připomíná tzv. Národní frontu známou z období minulého režimu,“ prohlásila Jermanová.

archiv

Proti tomuto ostrému vyjádření se nově nastupující hejtmanka Petra Pecková ohradila. „To není protibabišovská rétorika, to je protijermanovská rétorika. A může si za ni paní Jermanová sama svými dosavadními činy a postoji. Paralela s Národní frontou od osoby, která má velký problém se svou vnitřní integritou, mě vlastně ani nepobavila a nemíním se snižovat k tomu to jakkoliv dál komentovat,“ uvedla Pecková pro FORUM 24.

Svého kandidáta do čela kontrolního výboru může stále nominovat hnutí ANO, které jako jediné působí v opozici. V tento scénář pevně věří i Pecková. „Ale na to, koho, se musíte zeptat jich. Stále platí, že je to ve Středočeském kraji snad poprvé, kdy nabízíme opozici, aby měla v kontrolním výboru většinu a pozici předsedy,“ dodala budoucí hejtmanka, která Jermanovou ve funkci nahradí.

Rozhodnutí Jermanové přivítal Martin Kupka z koaliční ODS. Její výroky jsou podle něj ale zbytečným přiléváním oleje do ohně. „Naprosto odmítám, že by se mělo jednat ze strany koalice o jakýkoli předvolební boj,“ řekl pro ČTK. Jiří Snížek (Piráti) toto rozhodnutí také vítá. V blízké době má mít schůzku s předsedou klubu ANO Martinem Hermanem, kde o náhradníkovi za Jermanovou budou jednat.

Kdyby hnutí ANO nikoho nenavrhlo nebo neodhlasovalo opozičního kandidáta, funkci by mohl obsadit i někdo z koalice a úřad by tak v podstatě kontroloval sám sebe. To však budoucí hejtmanka Pecková nechce. Pokud by se tedy zastupitelstvo na novém kandidátovi neshodlo, funkce by podle ní mohla zůstat neobsazená.

Osud pozice šéfa krajského kontrolního výboru je tedy stále nejasný. Ustavující schůze zastupitelstva se má konat v pondělí 16. listopadu, kde o tom, kdo ji obsadí, rozhodne hlasování. Šéf výboru kontroluje správnost provedení finančních operací krajského úřadu a náleží mu plat 93,5 tisíce korun měsíčně, služební vozidlo, příspěvky na stravování a kancelář.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner