Neočkovaní jsou pro nákazu jako dálnice, očkovaní jako vedlejší ulice

Ilustrační foto. (Pixabay/geralt)

Ilustrační foto. | FOTO: Pixabay/geralt

Desetitisíce očkovaných lidí se sice mohou nakazit virem covidu-19, ale většina z nich neonemocní závažnou formou. To podle odborníků svědčí o účinnosti očkování i proti variantě delta, která nyní způsobila nárůst počtu případů v USA.

Rochelle Walensky, která stojí v čele amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí, podle CNN.com uvedla, že v této fázi pandemie je pro lidi klíčové pochopit závažnost onemocnění, nejde tolik o počet lidí, kteří se virem nakazí. „Myslím, že si všichni musíme uvědomit, že při 164 milionech lidí, kteří jsou očkováni, bychom měli očekávat možná desítky tisíc průlomových infekcí,“ řekla Walensky ve čtvrtek Wolfu Blitzerovi v televizi CNN.

Michael Kocáb a Michal Pavlíček (ČTK)

Co je to „průlomový“ případ („breakthrough“ case) u vakcíny proci covidu? Je to případ, kdy se koronavirem nakazí plně očkovaná osoba. „Tyto průlomové infekce mají mírný průběh. Lidé zůstávají mimo nemocnici. Neumírají, a to je podle mě to nejdůležitější, co je třeba pochopit,“ dodala Walensky.

Delta varianta koronaviru se šíří Spojenými státy a zasahuje zejména regiony s nízkou proočkovaností. Odborníci a vládní úředníci po celé zemi mezitím vyzývají lidi, aby se nechali očkovat, než se hrozivá situace ještě zhorší.  Podle údajů CDC je od čtvrtka plně očkována zhruba polovina (49,9 procent) americké populace a 58,4 procent dostalo alespoň jednu dávku. Plné očkování je nezbytné pro optimální ochranu proti covidu-19 zejména vysoce nakažlivé variantě delta, která tento týden představovala více než 93 procent všech případů v USA.

William Schaffner, profesor na Vanderbilt University Medical Center, také soudí, že očkování snižuje u očkovaných intenzitu příznaků. Většina hospitalizovaných se rekrutuje z řad neočkovaných. „Je opravdu dost neobvyklé, aby byl hospitalizován očkovaný člověk. Většina těchto lidí bývá starší a velmi, velmi křehká. Nikdy nebyli schopni reagovat na vakcínu a občas se u nás vyskytne osoba se sníženou imunitou, jejíž imunitní systém také nemohl na vakcínu optimálně reagovat,“ uvedl Schaffner ve čtvrtek pro CNN. „Takže neočkovaní jsou i nadále velkou dálnicí přenosu. Očkovaní jsou malými vedlejšími ulicemi… Potřebujeme očkovat více lidí.“

Rochelle Walensky říká, že pokud se nechá očkovat více lidí, lze nárůst případů zvládnout během několika týdnů. „Naše modely však ukazují, že pokud lidi neočkujeme, mohli bychom se dostat až na několik set tisíc případů denně, podobně jako při nárůstu na začátku ledna.“

Dobrou zprávou je, že se očkování zvedlo. Cyrus Shahpar z Bílého domu ve čtvrtek na twitteru uvedl, že byl nyní podán největší počet denních dávek za více než měsíc. Podle něj bylo oproti předchozímu dni nahlášeno více než 864 000 podaných dávek, z toho asi 585 000 lidí dostalo první injekci. Podle čtvrtečních údajů bylo za posledních sedm dní každý den podáno v průměru asi 677 000 dávek.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]