Neodstoupím, brání se ministr obrany Metnar. Ještě nedávno tvrdil pravý opak

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO)  (ČTK)

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) | FOTO: ČTK

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) nehodlá rezignovat kvůli schválenému přesunu deseti miliard korun z rozpočtu jeho resortu do vládní rozpočtové rezervy. Řekl to České televizi.

Očekává, že se peníze do rozpočtu obrany vrátí začátkem roku. Sněmovna dnes schválila návrh KSČM, kterým strana podmiňovala podporu návrhu státního rozpočtu na příští rok. Ten následně dolní komora hlasy ANO, ČSSD a KSČM podpořila.

V červnovém rozhovoru s ČTK Metnar uvedl, že pokud by se měly rozpočtové škrty výrazně dotknout výdajů na armádu, nechtěl by nadále zůstávat na svém postu. Také náčelník generálního štábu Aleš Opata důrazně odmítl snahy KSČM o snižování armádního rozpočtu. Mimo jiné varoval, že bez modernizace armády se Česko stane černým pasažérem a „trapným vyžírkou“ v Severoatlantické alianci (NATO), se kterou sdílí společnou obranu.

To samé tvrdil Metnar ještě v prosinci v rozhovoru pro deník Blesk. „Dojde-li ke škrtům v rozpočtu ministerstva obrany a dojde-li k těm katastrofálním dopadům, jsem připraven vyvodit osobní odpovědnost. Jsem člověk, který drží slovo,“ sliboval. Na tato slova však podle jeho nejnovějších výroků nedojde.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]