Neospravedlnitelný akt agrese, vzkázal Fiala. Politici reagují na ruskou invazi

Premiér Petr Fiala (ODS) (Úřad vlády ČR)

Premiér Petr Fiala (ODS) | FOTO: Úřad vlády ČR

Ruská invaze na Ukrajinu je naprosto neospravedlnitelný akt agrese vůči nezávislému státu, který nemůže zůstat bez reakce Evropské unie a NATO, napsal na twitteru premiér Petr Fiala (ODS). Podle ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) je to barbarský akt agrese, rozhodnutí Kremlu k naprosto nevyprovokovanému útoku je nepřijatelné a zcela v rozporu s mezinárodním právem. 

“Bohužel došlo na nejhorší. Ruská invaze na Ukrajinu je naprosto neospravedlnitelný akt agrese vůči nezávislému státu, který nemůže zůstat bez reakce EU a NATO. Na dnešních 11:00 svolávám mimořádné jednání Bezpečnostní rady státu, večer se v Bruselu zúčastním mimořádného jednání Evropské rady,” reagoval na ruskou invazi premiér Fiala. 

Stojíme za Ukrajinou. Doslova. Válka je blíž, než si sami dokážeme připustit. Podporou Ukrajiny bráníme i naši zemi. Hranice svobody České republiky i naší společné Evropy,” napsal na sociální síti také vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

“Bohužel Putin začal válečný konflikt v plném rozsahu,” uvedl vicepremiér a ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Podle něj Rusko bezprecedentním způsobem a bezdůvodně napadlo suverénní stát. “Stojíme a stát budeme za Ukrajinou, které pomůžeme, jak jen budeme moci, nyní musejí přijít tvrdé sankce vůči Putinovu režimu ze strany EU a spojenců,” vzkázal na twitteru.

“Dění na Ukrajině se nás bezprostředně týká, několik stovek km od nás byla bezdůvodně napadena svobodná země! Šílencem, který otevřené mluví o uspořádání Evropy a sfér vlivu z konce minulého století! Do dnešního dne to někteří ruští švábi u nás hájili a bagatelizovali!” doplnil Jurečka.

Ruskou invazi na Ukrajinu dnes ráno odsoudil ministr ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Podle něj je to barbarský akt agrese, rozhodnutí Kremlu k naprosto nevyprovokovanému útoku je nepřijatelné a zcela v rozporu s mezinárodním právem.

Na ruský barbarský útok musíme odpovědět rázně. Uvalit nejtvrdší sankce vůči Rusku a naprosto jej mezinárodně izolovat. Ukrajině dát veškerou podporu, o kterou zažádá,“ oznámila na twitteru předsedkyně poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) svolala štáb ministerstva obrany. Rusko podle ní porušilo mezinárodní právo, ruského prezidenta Vladimira Putina označila za banditu.  “Rusko přepadlo mírumilovnou a svobodnou Ukrajinu. Porušilo mezinárodní právo a ani sebevětší množství lží, které Kreml produkuje na tom nic nezmění,” napsala šéfka resortu.

Tvrdě odsuzuji chladně promýšlený a ničím nevyprovokovaný útok Ruska na Ukrajinu. Chtěl bych také vyjádřit jasnou podporu Ukrajincům, jejich státu, vládě a nezávislosti,“ napsal na twitteru také expremiér Andrej Babiš (ANO).

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ráno oznámil, že dal svolení ke speciální vojenské operaci na ukrajinském Donbasu, uvedly agentury. Moskva prý nemůže tolerovat hrozby, které přicházejí z Ukrajiny a cílem operace bude ochrana lidských životů. V řadě ukrajinských měst včetně Kyjeva jsou slyšet výbuchy.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články