Neovlivní: SPD je podvod na voliče a není to demokratické hnutí, tvrdí bývalý pražský místopředseda Vašíček

Robert Vašíček na propagandistické akci oslavující Putinův režim před ruskou ambasádou (2020). (Alena Spálenská)

Robert Vašíček na propagandistické akci oslavující Putinův režim před ruskou ambasádou (2020). | FOTO: Alena Spálenská

Investigativní deník Neovlivní.cz přinesl rozhovor s bývalým členem strany SPD Robertem Vašíčkem, který byl ze strany 31. března 2021 vyloučen pro přesažení svých kompetencí. Strana podle něho nerespektuje demokratické principy a neřídí ji Tomio Okamura, ale pražský podnikatel Tomáš Hrdlička.

Vašíček donedávna působil jako místopředseda pražské buňky strany. Vyloučen byl pro přesažení svých kompetencí a porušování Stanov hnutí SPD. Podle oficiálního odůvodnění, které Vašíček zveřejnil na sociálních sítích, byl vyloučen za napomenutí předsedy pražské organizace hnutí Vítězslava Nováka a za použití databáze členů k vlastním aktivitám.

FORUM 24 (archiv)

Bývalý místopředseda trvá na tom, že jeho dopis byl satirický. „V zoufalství nad soustavným porušováním Stanov hnutí SPD jsem odeslal satirický e-mail, kde jsem udělil předsedovi Novákovi neexistující napomenutí místopředsedy, abych poukázal na jeho šikanu členské základny,“ píše na svém facebookovém profilu. Nařčení ze zneužívání členské databáze nekomentoval.

O vnitřním fungování strany se dopodrobna rozmluvil v rozhovoru se Sabinou Slonkovou. Na otázku, co je hlavním hnacím motorem a cílem lídra hnutí Tomia Okamury, odpověděl: „Určitě volební úspěch, sláva, moc a peníze,“ uvedl. Zároveň popsal, jak je podle něho ve straně nakládáno s členy: „SPD funguje na neustálém obnovování členské základny. Nechají vás jako nováčka zdarma pracovat, lepit plakáty, bojovat za volební úspěch hnutí SPD. Jakmile uplynou dva roky v hnutí SPD, víte příliš a je načase zbavit se vás.“

Ve straně, jejíž celý název zní Svoboda a přímá demokracie, podle Vašíčka vedení zaujímá diktátorský přístup. „SPD nefunguje jako demokratické hnutí. Už stanovy hnutí SPD odporují demokratickým principům a principům právního státu. Vylučování členů se děje za zavřenými dveřmi v jejich nepřítomnosti, řekl. Nejvyšší funkcionáři jsou slovy Vašíčka natolik zpovykaní, že už ani samotné stanovy nedodržují. „ Bohužel ustrašenost našich členů nahrává vedení v diktátorském přístupu, dodal.

Že je SPD podvodem na voliče, Robert Vašíček napsal i na sociálních sítích. „Hnutí SPD už nevěřím dávno. Zůstával jsem kvůli lidem. Ne každý je tak silný jako já. Můj čas se naplnil. Nechci se vracet zpátky. Považuji hnutí SPD za podvod na voliče. Jediné, co pro ně a mé bývalé spolustraníky mohu udělat, je, že pravdivě popíšu, co jsem zažil,“ napsal v dlouhém facebookovém statusu, ve kterém své vyloučení označil za protiprávní a zároveň zažádal o vrácení členského příspěvku 300 korun.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]