Nepochopitelní lidovci: Demokratické strany vyhazují energii z Letné oknem

Nicola Zörkler

Zaplněná Letná 16. 11. 2019 | FOTO: Nicola Zörkler

Statisíce lidí, spousta podpory, energie. To všechno dostaly demokratické strany naservírované na stříbrném podnose. A co dělají? Pohrdají tím a nechávají Andreje Babiše, aby se smál, kdykoli se projeví. Vina zejména malých stran je velká a završil ji sjezd KDU-ČSL, na němž si lidovci zvolili toho, kdo otevírá dveře ke spolupráci s hnutím ANO: Mariana Jurečku.

Mělo by se to vyslovit jasně – pokud pětiprocentní strany nedokáží před volbami udělat koalici, neměly by kandidovat vůbec. Je to hazard, je to neslušné k voličům a hlavně je to natolik nezodpovědné k české demokracii, že člověku zůstává rozum stát. TOP 09 a STAN se veřejně dohadují a KDU-ČSL povede člověk, který se proti Babišovi absolutně nevymezil, naopak se mu nelíbí možné spojení s ODS, přitom právě tato spolupráce by mohla vytvořit silný konzervativní blok, který České republice chybí.

Marian Jurečka seděl ve vládě s Andrejem Babišem. Byl ministrem zemědělství. Vedl rezort, který nejvíc ze všeho potřebuje holding Agrofert. K současnému premiérovi je zdrženlivý, nejspíš tedy žádný antibabiš, jak ostatně vzápětí s nadšením začaly připomínat servery z vydavatelství Mafra.

Pavel Hofman

Je ostudné, jakým způsobem se demokratické strany stavějí k tomu, co od nich skutečně chtějí lidé. Zaklínání se antibabišem, nedostatečné sebevědomí, neschopnost spolupracovat. Pokud opravdu považují za normální, že ti, kdo vynakládají svou energii na pořádání protestů, si zaslouží modlit se u sčítání volebních výsledků, aby jejich hlas nepropadl, tak se šeredně mýlí.

Marian Jurečka je symbolem spolupráce s Andrejem Babišem. Některým údajným liberálům se nelíbil Tomáš Zdechovský, který ovšem v europarlamentu odvádí dobrou a užitečnou práci. Jiným zase nevyhovoval Jan Bartošek, protože je příliš nevýrazný. Obě volby by přitom byly o několik pater lepší než Jurečka, který už prokázal, a to jak výroky, tak činy, že nemá v plánu jednat podle toho, co skutečně potřebují demokraticky uvažující občané České republiky.

Konzervativně orientovaní voliči si zaslouží silnou konzervativní stranu. A lidovci se nyní vydávají na cestu, která k jedinému představitelnému konzervativnímu bloku pravděpodobně nepovede. Je to velká škoda. Nezbývá než doufat, že Jurečka překvapí. Doufání je ovšem v současné situaci trochu málo.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner