Nepodařený nástup nového ministra Arenbergera. Připustil nezákonný stav, chaos pokračuje

Premiér Andrej Babiš uvádí do funkce nového ministra zdravotnictví Petra Arenbergera  (ČTK)

Premiér Andrej Babiš uvádí do funkce nového ministra zdravotnictví Petra Arenbergera | FOTO: ČTK

Nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger je ve funkci jen krátce, ale jeho nástup provázejí rozpaky. Jen složitě ze sebe smyje nálepku „ministra Sputniku“, ale navázal i dalšími spornými kroky. Připustil nezákonnost rozhodování vlády a pokračuje v komunikačním chaosu.

Ředitel Vinohradské fakultní nemocnice Petr Arenberger usedl do horkého křesla po Janu Blatném, který skončil v situaci, kdy se po nepřesvědčivých výkonech „otrkal“, získával respekt odborné sféry a veřejnost ho vnímala jako nejdůvěryhodnějšího člena vlády. Získal mnohem větší podporu než premiér Andrej Babiš, který odvoláním Blatného především vyhověl přání prezidenta Miloše Zemana.

Prezident Miloš Zeman přijal tehdejšího slovenského premiéra Igora Matoviče (FB Miloš Zeman)

Vycítil tep doby

Arenberger je nasazen v situaci, kdy důvěra vládě klesla kvůli selhávání v boji s koronavirem k bodu mrazu. Blatný posloužil jako obětní beránek v době, kdy epidemie pozvolna ustupuje. Jeho nástupce projevil dostatek empatie, co si doba (Zeman a Babiš) žádá.

Uznávaný dermatolog a venerolog předvedl vstřícnost vůči nasazení neschválené ruské vakcíny Sputnik V. Pomohl tak svým ambicím a současně uklidnil rozviklané vztahy mezi Hradem a premiérem Babišem. To mu otevřelo dveře do vlády, jakkoli společně s Babišem tuto nezbytně nutnou podmínku vylučují.

Za tento pružnější přístup je Arenberger, i když je i zamýšlená klinická studie vakcinace dobrovolníků Sputnikem z hlediska provedení problematická, Zemanem chválen, zatímco vzdorující Blatný, který s většinou expertů trval na standardní registraci vakcíny u Evropské agentury pro léčivé přípravky, musel vyklidit pole.

Nový ministr projevuje potřebnou loajalitu vůči premiérovi. Účastní se PR aktivit budujících jeho mediální obraz v denících Agrofertu a v jeho případě nehrozí, že by s laickými názory šéfa ANO veřejně polemizoval.

Standardní postup odstřelu

Ke svému předchůdci rovněž z lékařské branže se ovšem Arenberger zachoval velmi nekolegiálně. O výzvách vést resort zdravotnictví hovořil v médiích ještě v době, kdy Blatný o svém odvolání netušil, což odhaluje jisté sklony k bezpáteřnému kariérismu.

„Je to asi naprosto standardní postup, jakým se dá udělat výměna,“ hájil nový ministr na CNN Prima NEWS Babišův odstřel Blatného, který se o něm oficiálně dozvěděl večer předem. „Byl jsem osloven a jak je mým dobrým zvykem, tak jsem úplně neodmítl a už jsem tady,“ popsal své čerstvé jmenování.

Arenberger nejprve oznámil konec už poněkolikáté přepracovávané verze epidemického systému PES, což nesvědčí o stabilizovaných poměrech v resortu. Zatím nejvýrazněji se kromě prvořadého zájmu o využití Sputniku zapsal chaosem kolem rozvolňování regulace shromažďování lidí, plánovaného po ukončení nouzového stavu.

FORUM 24 (archiv)

Fotbal bez brankářů

V pátek 9. dubna ministr zdravotnictví obhajoval rozhodnutí vlády, která povolila sdružování dvaceti lidí venku a deseti v uzavřených prostorech. Tehdy se na tiskové konferenci vyjadřoval i ke sportovním aktivitám.

„Venku mohou sportovat skupiny až dvaceti lidí bez využití vnitřních prostor sportovišť. Nemůžou jít do šatny, nemůžou se jít osprchovat. Prostě dvacet lidí může pobíhat po hřišti a zahrát si fotbal bez brankářů,“ komentoval bizarní nařízení, čímž získal neplánovanou „popularitu“ na sociálních sítích.

Poté se však nesouhlasně ozvala expertní skupina vedená hlavním epidemiologem IKEM Petrem Smejkalem, působící v jeho resortu, a Arenberger přes víkend otočil. Oznámil, že bude trvat na původním omezení, tedy shromažďování maximálně dvou osob.

Toto nařízení ještě v pondělí 12. dubna „vylepšil“ dalším kuriózním nápadem, že nově může být venku na sportovištích maximálně dvanáct lidí po šesti dvojicích a musí dodržovat rozestupy 10 metrů. To vyvolalo další pochybnosti a kritiku za pokračující komunikační chaos.

„Nevím, jak se narodilo zrovna deset metrů. Vím, že skoro po celý rok byly všude vyžadované dva metry a najednou je vyžadováno deset. Je špatně, že nikdo z epidemiologů nekontaktoval sportovní prostředí, abychom se o tom mohli pobavit,“ podivil se generální sekretář České unie sportu Jan Boháč.

Narazíme u soudu? Nevadí

Mnohem více je zarážející, že Arenberger pokračuje ve velmi volném přístupu Babišova kabinetu k právu. Navíc nedlouho poté, kdy Ústavní soud označil za nezákonné vyhlášení nového nouzového stavu vládou bezprostředně po jeho ukončení.

Předseda ČSSD, ministr vnitra Jan Hamáček  (ČTK)

Ministr otevřeně připustil, že omezování shromažďování lidí bez vyhlášení nouzového stavu může narazit u soudu, protože nový pandemický zákon to neumožňuje. „Lidé musí naše mimořádné opatření respektovat do doby, dokud ho třeba nezruší soud. To znamená, ani ty dva lidi nám pochopitelně neprojdou. Takže je už vlastně úplně jedno, co nastavíme,“ svěřil se v Interview ČT24.

„Není možné, aby ministr připouštěl, že ví, že jedná nezákonně, ale že holt to bude platit, dokud to nezruší soud. Tohle byl velký přešlap,“ reagoval ústavní právník Jan Wintr. „Takovému postupu nerozumím a v právním státě jej považuji za naprosto nepřijatelný,“ přidal se expert na tuto oblast práva Jiří Vaníček.

Ministr tento výklad následně opustil, ale rozladil tím část právnické obce. Podobně revidoval další sporný postoj svého resortu. Jeho úředníci napsali Správě státních hmotných rezerv, která má vybrat antigenní testy pro děti vracející se do škol a školek, že mohou poptávat i méně komfortní rektální testy, nejčastěji používané v Číně.

Z uvedené změny jsem zděšen

Tento záměr podle zjištění portálu Neovlivní ostře kritizoval ministr školství Robert Plaga. „Z uvedené změny specifikace (rozšíření možných testů např. i o testy rektální či testy s odběrem z nosohltanu) jsem upřímně zděšen a pevně doufám, že se jedná o pochybení či omyl,“ napsal Plaga Arenbergerovi i premiéru Babišovi.

„Dovolím si tak tímto požádat pana ministra zdravotnictví o úpravu specifikace tak, aby se jednalo skutečně o testy neinvazivní a vhodné pro bezpečný návrat do škol a zároveň nebudou psychickou překážkou pro návrat dětí k bezpečnému vzdělávání,“ dodal ministr školství, a jeho nový kolega následně nepříjemné testy vyřadil.

Už čtvrtý Babišův ministr zdravotnictví v pořadí během sedmi měsíců dobře ví, že ho nečeká sto dní hájení, na které ve vypjaté atmosféře není čas. Bez ohledu na peripetie se Sputnikem ovšem klopýtá příliš brzy.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]