Ožehavé otázce Babiš nerozuměl a rozvést ji už novinářka nemohla – mikrofon přestal fungovat

Andrej Babiš prezentuje počty očkovacích center  (Prittscreen TK vlády via Twitter Jiřího Pospíšila)

Andrej Babiš prezentuje počty očkovacích center | FOTO: Prittscreen TK vlády via Twitter Jiřího Pospíšila

Být vpuštěn na vládní tiskovou konferenci ještě pro novináře neznamená, že bude moci skutečně položit dotaz. Tedy položit jej může, ale pokud se premiérovi nebude líbit, odmítne ho jako nesrozumitelný. Přesně to včera zažila novinářka serveru Seznam Zprávy, která už nedostala možnost svůj beztak jasný dotaz „nechápajícímu“ premiérovi dovysvětlit – mikrofon už nefungoval.

Ožehavý dotaz od novinářky Daniely Přádové ze serveru Seznam Zprávy musel Andrej Babiš na čtvrteční tiskové konferenci svolané k registračnímu systému očkování čekat. O den dříve totiž její redakce publikovala zjištění, že Státní zdravotní ústav (SZÚ) očkoval stovky svých úředníků i dalších zaměstnanců a jejich příbuzných, kteří podle státní očkovací strategie nepatří mezi upřednostňované skupiny. Tisíc seniorů či lékařů a ošetřovatelů pracujících na infekčních odděleních tak budou o to déle čelit vyššímu riziku úmrtí, resp. nemocnice budou o to déle vystaveny riziku, že jim koronavir na čas vyřadí část personálu.

K odhalenému skandálnímu postupu SZÚ Seznam Zprávy následně získaly i vyjádření jeho ředitele Pavla Březovského. Ten ve čtvrtek na svůj post „nuceně rezignoval“, serveru však ještě potvrdil informace jeho zdrojů o tom, že pokyn ke kvapnému očkování tisíci dávkami vakcíny dostal přímo od Andreje Babiše prostřednictvím sms v situaci a čase, kdy neměl možnost zorganizovat očkování příslušníků upřednostňovaných skupin. Tlak, jehož motivem byla podle opozice Babišova snaha „o čísla“ za každou cenu, byl také logickým předmětem konfrontace premiéra na včerejší tiskové konferenci. Příslušné dotazy padají v čase 26:50 záznamu tiskové konference.

„Pane premiére, vy, jako člověk, který je úzce spojený s koordinací očkování, jednal jste o přidělení těch vakcín SZÚ, případně, věděl jste o tom? Proč ústav, který má 450 zaměstnanců, z nichž jen několik desítek jsou lékaři, dostal 1000 dávek vakcíny? Dostali nějaké informace, jak to mají provádět, vzhledem k tomu, že ten registrační systém ještě není v chodu?  SZÚ měl podle očkovací strategie dostat vakcínu až v únoru, proč ji tedy dostal už nyní?“

Obrana před Babišem (FORUM 24)

Babiš reaguje výčtem očkovacích center a zasvěcuje přítomné do toho, která z nich řídí jaké ministerstvo, přičemž k distribuci vakcíny řekne jen tolik, že je přidělovaná podle počtu obyvatel a svůj výstup (v žádném případě se nejedná o odpověď na adresný dotaz) zakončuje podrážděně proneseným prohlášením „já vůbec nerozumím těm vašim otázkám, které nechápu, co se vlastně ptáte, takže bylo to rozděleno, a všichni věděli jasně priority očkování, a to je zdravotnický personál a domovy seniorů“.

Babišovi poté, kdy přestal vypouštět mlhu organizačních technikálií a připomínat obecně známá pravidla, k jejichž rychlému naplnění ovšem neexistovaly žádné bližší instrukce (kde vzít které lékaře či seniory a jak je registrovat), už nebylo možné otázku dovysvětlit, jakkoliv se toho naoko dožadoval. Jak připomíná server Seznam Zprávy, mikrofon už nefungoval. Na dotazy, které přímo nesouvisely s informacemi o Babišově korespondenci se šéfem SZÚ, následně dokázal poměrně věcně reagovat ministr Blatný. Premiér nicméně konfrontaci ve věci své očkovací kauzy výše popsanými manévry unikl.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]