Jak jsme tu psali, obyvatelé Rumunska jsou znepokojeni, protože již přes měsíc nad jejich hlavami létají drony, kterými Rusové bombardují nedaleký ukrajinský přístav. Nedávno dron vybuchl přímo na rumunském území, což úřady nejdřív popíraly, ale pak incident potvrdily. NATO, jehož je Rumunsko členem, situaci sleduje. Poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak píše, že je to málo.
„Nikdo samozřejmě neočekává, že NATO uplatní článek 5 a začne válku s Ruskem kvůli plechovce spadlé na rumunské pole. To není tento případ. Rusko si dovoluje využívat vzdušný prostor Rumunska a dalších sousedů k raketovým útokům na Ukrajinu z jediného důvodu. Protože je ticho. Možná by stálo za to důrazněji formulovat nepřípustnost narušování vlastního vzdušného prostoru? Například prohlášením o připravenosti sestřelovat tyto rakety a drony v určitém okruhu k ochraně svých hranic. A konečně, klíčové je, že je třeba Ukrajině co nejdříve pomoci dalšími systémy protivzdušné obrany, rozmístit je v příhraničních oblastech. Tím se výrazně zvýší bezpečnost zemí sousedících s Ukrajinou a omezí se spekulativní a provokativní schopnosti Ruska. Potřebujeme jednoduché činy, nikoli ‚mlčení jehňátek‘,“ píše Podoljak v twitterovém příspěvku.
V dalším tweetu se Podoljak ostře vyjádřil ke zprávě, že Elon Musk loni zabránil ukrajinským dronům zasáhnout ruskou vojenskou námořní flotilu.
„Někdy je chyba mnohem víc než jen chyba. Tím, že nedovolil ukrajinským dronům zničit část ruské vojenské (!) flotily prostřednictvím Starlinku, Elon Musk umožnil této flotile vypálit rakety Kalibr na ukrajinská města. V důsledku toho jsou zabíjeni civilisté, děti. To je cena za koktejl ignorance a velkého ega. Otázkou však stále zůstává: proč někteří lidé tak zoufale chtějí hájit válečné zločince a jejich touhu vraždit? A uvědomují si nyní, že páchají zlo a podporují zlo?“ odsoudil Podoljak aktivitu, kterou Musk hájí, protože se prý obával eskalace konfliktu.
Podle Podoljaka je třeba si uvědomit ruskou slabost a jeho zastrašovací taktiku.
„Je to jednoduché. Je tu bojiště. Rozlehlé, obrovské, masivní. A kdyby Rusko, které válku začalo, mohlo něco vojensky dokázat, udělalo by to na bojišti. Ale ne. Rusko systematicky záměrně útočí na civilisty, ničí civilní infrastrukturu, zasahuje města. Otázka: proč, když má Rusko možnost bojovat proti AFU, pokračuje v zabíjení civilistů? Odpověď je zřejmá: Rusko, jako každý fiktivní stát postavený na komplexu „monstra“ (bojte se nás, protože jsme zločinci), dává přednost boji proti neozbrojeným. Strašit neozbrojené. Zesměšňovat neozbrojené. Zabíjet civilisty… A s nimi i mezinárodní právo. Takže ještě jednou opakuji: nehledejte příležitost k jednání s Ruskem, protože je naprosto nepřijatelné dát psancům právo legitimizovat válečné zločiny. Přesně to Rusko udělá, pokud neprohraje pod tlakem konsolidovaného světa. Neustále bude strašit a ničit civilisty a mezinárodní právo,“ soudí Podoljak.