Za projekt, který „nedává žádný smysl,“ označila plynovod Nordstream 2 profesorka Německého institutu pro ekonomický výzkum Claudia Kemfertová. Rozhodnutí dánské vlády umožnit výstavbu plynovodu Nord Stream 2 podle ní sleduje výhradně jen zájmy akcionářů zapojených společností.
„Nord Stream 2 nedává žádný smysl. To, že Dánsko stavbu povolilo, je dobrá zpráva pro akcionáře, ale pro Evropu ani Německo ne. My ten plynovod nepotřebujeme,“ řekla Claudia Kemfertová, vedoucí odboru energetiky, dopravy a ekologie Německého institutu pro ekonomický výzkum (DIW).
„Jedná se o velmi nákladný projekt, který nás přivazuje k době fosilních paliv, již chceme opouštět. Poptávka po plynu bude dál klesat a ropovod na sebe nevydělá. Dvacet let nám tvrdí, že poptávka po plynu stoupne, ale ona 20 let klesá a klesat bude. Nakonec bude Nord Stream 2 potřebovat dotace, bude mít problémy se ziskovostí,“ vysvětlila Kemfertová v rozhovoru pro ruskojazyčnou redakci německé veřejnoprávní rozhlasové a televizní společnosti Deutsche Welle.
Tématem byla nevyhnutelně i Ukrajina a paradox, kdy Německo podporuje Ukrajinu politicky, a zároveň zaujímá své místo v tranzitu ruského plynu do Evropy, čehož důsledkem pro Ukrajinu bude horší pozice pro vyjednávání podmínek přepravy plynu přes její území.
Kemfertová potvrzuje, že Rusko chce omezit přepravu této suroviny přes Ukrajinu, a zdůrazňuje, že Evropa musí s Ukrajinou jednat, neboť na jedné straně je třeba regulovat přepravní trasy, na druhé straně je ale třeba i chápat novou situaci Ukrajiny, která přijde o výnosy z přepravy plynu. Zároveň však německá expertka poukazuje na to, že situaci má v rukou Kyjev, který musí jednak zvýšit vlastní těžbu plynu a jednak hledat cesty, jak snižovat závislost ukrajinské ekonomiky na plynu.