Nepřátelský akt českých úřadů. Moskva reaguje na vyhoštění ruských diplomatů z Prahy

Miloš Zeman a Vladimir Putin  (ČTK/Vít Šimánek)

Miloš Zeman a Vladimir Putin | FOTO: ČTK/Vít Šimánek

Ruský Kreml nesouhlasí se závěry českých úřadů o zapojení ruských tajných služeb do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014. Podle agentury TASS to dnes prohlásil mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov.

S takovými závěry kategoricky nesouhlasíme. Považujeme je za provokační a nepřátelské, citovala TASS odpověď Dmitrije Peskova na otázku novináře.

Česká vláda v sobotu oznámila, že se rozhodla vyhostit 18 pracovníků ruské ambasády v Praze, identifikovaných jako ruští zpravodajci, v souvislosti s podezřením na podíl ruských služeb na výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích v roce 2014. Při explozi zahynuli dva zaměstnanci. Moskva v neděli v odvetném kroku vyhostila 20 pracovníků české ambasády.

Podle Ruska je vyhoštění diplomatů nepřátelským aktem ČR

Vyhoštění ruských diplomatů z České republiky dnes za nepřátelský akt českých úřadů označila mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. V rozhovoru pro list Izvestija v této souvislosti jako absurdní popsala důvod tohoto kroku, jímž je podle Prahy zapojení ruských tajných služeb do výbuchu muničního skladu před sedmi lety.

Podle Zacharovové jsou akce Prahy nepřátelské nejen kvůli prostému vyhoštění ruských diplomatů v bezprecedentním počtu a kvůli formě, jakou to bylo učiněno. Ale také proto, že oficiálně Praha absolutně absurdně obvinila ruské zvláštní služby ze zapojení do výbuchů skladu v roce 2014, uvedla mluvčí ruské diplomacie.

Zacharovová navíc nařkla české úřady z neúcty k vlastním občanům, protože exploze ve Vrběticích podle ní byla skutečně tragický případ, který vyžadoval vyšetřování. Kromě toho dodala, že za vším stojí Spojené státy, které opět předvedly starý scénář. Slova místopředsedy české vlády Jana Hamáčka, že Praha nemá v úmyslu sdělit Moskvě podrobnosti vyšetřování, jsou podle Zacharovové důkazem, že celá tato historka je smyšlený, špinavý, nechutný fejk.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí dnes rovněž řekla televizi Rossija-1, že české velvyslanectví v Moskvě už nesmí k práci najímat ruské občany. Nyní ani USA, ani Česko takovou možnost najímat lidi mezi našimi občany k práci u sebe na velvyslanectví nemají, dodala.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]