Nepřestanu, říká muž, který rozložil Ovčáčkův Twitter. Čelí výhrůžkám odhalení

Eric Drooker

Twitter mluvčího prezidenta Miloše Zemana je i nadále přeměněn na lifestylový blog. Lidé si tu ve velkém nevyměňují jen recepty nebo tipy na dobré restaurace, ale v posledních dnech pod příspěvky Jiřího Ovčáčka diskutují například o oblíbených seriálech nebo o životě hmyzu. Po několika týdnech vymysleli příznivci Jiřího Ovčáčka, co s tím.

()

Vyhrožují muži, který celou záležitost s ignorováním Ovčáčka rozpoutal. Výhrůžky jsou zatím především tom, že jestli nepřestane, odhalí jeho pravou identitu a všem to řeknou. Onen člověk totiž vystupuje pod pseudonymem Jie Tien-ming. To je jméno čínského poradce Miloše Zemana, který zmizel ze světa po tom, co se ukázalo, že nejspíše krade. Účet, který vede „Jie“, je zaměřený na glosování bizarních jevů v tuzemské politice.

Falešný Jie se ale výhružek nebojí. „Přijde mi to směšné, ale trochu jsem čekal, že něco takového dříve nebo později přijde,“ sdělil nyní Jie deníku FORUM 24 s tím, že s psaním pod příspěvky Jiřího Ovčáčka rozhodně nepřestane. Na otázku, zda si myslí, že bude odhalen, nechtěl odpovědět.

Twitter a Facebook Jiřího Ovčáčka je už několik týdnů zcela rozložený. Jeho odpůrci ho dříve pod příspěvky uráželi a odesílali na různá místa, od chvíle, kdy diskuzi pod příspěvky změnili v lifestyle blog, je debata slušná a někdy i velice zábavná.

„Zakladatel“ lifestyle blogu vystupující pod uvedeným jménem Jie své pohnutky vysvětluje takto: „Protože mě irituje, jak se na sítích chová (Jiří Ovčáček – pozn. red.), nedělá svoji práci, jen se snaží rozeštvávat a schválně provokovat. Dělá pozici, která by měla být reprezentativní (srovnejte s Ladislavem Špačkem). Ale hlavní účel je prostě to, aby se lidi pobavili,“ uvedl v rozhovoru pro měsíčník Revue FORUM, který je nyní v prodeji.

Že jde o mimořádnou záležitost, potvrzují i odborníci. „Nepamatuji si nic v takovém rozsahu, a rozhodně ne na českém Twitteru. Osobně tomu říkám něžný trolling“. Oproti klasickému trollingu, který má lidi naštvat, vzájemně mezi s sebou rozeštvat a plodí nenávist, tento lidi spojuje. Nachází společná témata, a tedy i společnou řeč. Vyměňují si recepty, vtipné příhody, cestovatelské zážitky. Kdo by řekl, že účet mluvčího prezidenta republiky Jiřího Ovčáčka bude jednou sloužit k obohacování se o nové vědomosti? Důsledkem toho je slušně vedená diskuze i pod tweety mluvčího prezidenta republika urážející například Milion chvilek pro demokracii. Jádro uživatelů Twitteru se vždy značilo svou chytrostí, a tak ví, že oplácet nenávist nenávistí je hloupé, a proto použili svůj důvtip. Hledejme to, co lidi spojuje, ne rozděluje. A to teď můžeme najít pod tweety mluvčího,“ uvedla již dříve pro Revue FORUM Tereza Harmatová, specialistka na sociální sítě a marketing.

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]