Úkolem policie není objíždět s Babišem města. Incident v Českém Krumlově je podle politiků nepřijatelný

Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) (TOP 09 / se souhlasem autora)

Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) | FOTO: TOP 09 / se souhlasem autora

Na středečním mítinku Andreje Babiše (ANO) v Českém Krumlově došlo k zadržení jedné z expremiérových odpůrkyň neuniformovanými policisty, kteří ženu spoutali a následně odvezli v neoznačeném autě. Podle předsedkyně poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) není úkolem policie objíždět s Babišem města v rámci jeho kampaně. Politici se shodují na tom, že je potřeba celou událost nezávisle prošetřit.

„Závěry šetření Úřadu vnitřní kontroly o postupu policie mě budou velmi zajímat. Zatím policie nebyla schopna zákrok vůči ženě přesvědčivě vysvětlit. Ačkoli chápu, že některým politickým akcím musí být i neuniformovaní policisté přítomni, nemyslím si, že je úkolem Policie ČR objíždět s Andrejem Babišem města v rámci jeho prezidentské kampaně,“ okomentovala pro deník FORUM 24 Markéta Pekarová Adamová.

(Týdeník FORUM)

K incidentu se vyjádřila i senátorka Miroslava Němcová (ODS). „Ten incident je na základě dostupných informací neakceptovatelný. Nechápu, proč tajná i státní policie asistuje na výletech sněmovního absentéra. Pokud tajné služby vyhodnocují osobu Andreje Babiše jako extremistu a jeho pohyb po republice představuje veřejné ohrožení, měli bychom o tom být informováni. Zakročit proti jeho odpůrcům uvedeným způsobem je projevem zvůle,“ okomentovala Němcová pro deník FORUM 24.

Podle europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) je potřeba incident nezávisle prošetřit. „Není možné, aby policie nadržovala jednomu politikovi. Není to poprvé, kdy policisté řeší odpůrce Andreje Babiše, ale neřeší násilnosti jeho příznivců. To je absolutně nepřijatelné,“ dodal pro deník FORUM 24.

Pečlivé prošetření celého incidentu z Českého Krumlova je nutné i podle senátora Tomáše Czernina (TOP 09). „Incident z Krumlova musí být pečlivě prošetřen, a pokud nebyl zcela a bezpochyby v pořádku, musí být exemplárně potrestán. Kladu si otázku, proč byla policie v civilu na volebním mítinku řadového poslance? Proč zasahovala a proč užila civilní vůz? Pro občana to může vypadat jako policejní zvůle, a když nic jiného, podrývá to důvěru v policejní složky. Je zájmem samotné policie věc objasnit a sdělit veřejnosti,“ sdělil redakci FORUM 24.

Neuniformovaní policisté zadrželi ženu na mítinku Andreje Babiše (FORUM 24)

„Je to absolutně nepřijatelné, aby se něco takového ze strany policie v dnešní době dělo,“ vyjádřil se k situaci také senátor Tomáš Goláň (ODS).

„Když dostane tajný policista facku od dámy, ihned si uvědomí, že i když je tajný, jako činitel je veřejný. Fuj,“ sdělil redakci bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. „A jak to ta paní měla asi poznat? A co vlastně dělají ‚tajní‘ na mítinku opozičního poslance? Pomáhají a chrání? Nebo provokují a monitorují?“ dodal.

„Nejsem znalcem policejních předpisů, ale jako občan i jako politik s takovýmto přístupem nesouhlasím. Připomíná mi to dobu komunistické totality a estébácké praktiky. V případě pana Babiše je to obzvláště pikantní. Svým způsobem jakési smutné retro,“ reagoval poslanec za KDU-ČSL Ondřej Benešík.

Redakce deníku FORUM 24 se pokoušela telefonicky získat reakci na celý incident také od expremiéra Andreje Babiše a současného místopředsedy sněmovny Karla Havlíčka (ANO), který se středečního mítinku v Českém Krumlově také účastnil. Na hovor a následnou SMS zprávu doposud ani jeden z uvedených nereagovali.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články