Nepříjemná zpráva: kdo prodělal COVID, může ho dostat znovu. Už jsou potvrzené případy

Ilustrační foto (Pixabay/fernandozhiminaicela)

Ilustrační foto | FOTO: Pixabay/fernandozhiminaicela

Skutečnost, že někdo prodělal infekci koronavirem Sars-CoV-2, ještě neznamená, že jste vůči tomuto patogenu imunní na celý život. To odborníci předpokládali. Lékařské týmy nyní informovaly o dvou téměř souběžných infekcích, ke kterým došlo během dvou měsíců po infekci první.

V odborném časopise Lancet Infectious Diseases se popisuje případ 25letého muže ze státu Nevada v USA. Neměl žádné předchozí choroby. Jeho první infekce koronavirem byla diagnostikována v polovině dubna. Od 25. března měl odpovídající symptomy: bolest krku, kašel, bolest hlavy, nevolnosti a průjem. Trvalo do 27. dubna, než se plně uzdravil. Na kliniku tehdy jít nemusel. Dva testy na koronavirus provedené v květnu byly negativní. Dne 28. května se však opět cítil špatně a na začátku června musel na kliniku kvůli dýchacím obtížím a další test na koronavirus byl pozitivní.

FORUM 24 (archiv)

V tomto případě výzkumníci mohli analyzovat a porovnat dědičnost viru ve vzorcích z dubna a května. Rozdíl byl tak jasný, že nejlepším vysvětlením je, že se muž znovu nakazil.

V časopise „Clinical Infectious Diseases“ nizozemský tým popisuje případ 89leté pacientky s rakovinou lymfatické žlázy. Když poprvé onemocněla na covid-19, měla jen horečku a těžký kašel, ale cítila se dobře a byla jen vyčerpaná. 59 dní po začátku první nemoci měla opět horečku a kašel. Navíc trpěla dýchacími potížemi a musela do nemocnice, kde se její stav zhoršil. Zemřela o dva týdny později.

I u ní byl další zjištěný virus příliš odlišný na to, aby se dalo předpokládat, že byla infikována neustále. Rakovina, kterou pacientka trpěla, nemusí nutně vést k tomu, aby infekční choroby byly potenciálně smrtelné, uvádí lékařský tým.

Kromě těchto případů jsou známy tři další reinfekce, jedna v Hongkongu, jedna v Belgii a jedna v Ekvádoru. V některých dalších případech není zcela jasné, zda se jedná o další infekci nebo o opětovné propuknutí původního stavu.

Mnohé ohledně těchto opakovaných infekcí nevíme. V těchto dvou uvedených případech není známo, zda a v jaké míře si nakažení vytvořili protilátky po první infekci. Takové zkoumání není součástí běžné praxe. V jednom z již známých případů však byly protilátky po první infekci prokázány, a přesto se infekce opakovala.

Co z těchto případů, kde je mnoho nejasného, plyne? Tísnivá je představa, že ani prodělání nemoci, a tedy snad ani po očkování (až bude k dispozici vakcína) nemusí znamenat pro člověka jistotu, že je dokonale chráněn. Prakticky to nyní znamená, že i ten, kdo nemoc prodělal, by neměl brát na lehkou váhu opatření proti šíření viru. V zájmu svém i druhých.

(Zdroj: Spiegel.de.)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]