Obyvatele některých obcí na jihu Slovenska pořádně trápí invaze malých brouků. Ti se přemnožili a obsadili nejen venkovní zdi domů, oblíbili si také interiéry. Lidé o problému začali rozsáhle diskutovat na sociálních sítích. Informoval o tom web slovenské televize Markíza.
„Je toho hrozně moc. Přišlo to nečekaně po pokosení pole s řepkou olejnou. Byly jich statisíce,“ popsala například Nataša Fáberová z obce Dolný Pial v okrese Levice. Podle ní musí v domě celá rodina několikrát denně uklízet, aby se s neustálým přívalem hmyzu vyrovnali.
„Na chvíli to pomohlo, na hodinu, dvě, ale hmyz se brzy vrátil. Asi tři dny jsme je stříkali, ale nemělo to žádný účinek,“ přiblížila zoufalá Nataša. Podle ní už zkoušeli různé způsoby, od domácích řešení po profesionální prostředky, za které už utratili 120 eur, tedy asi tři tisíce korun.
Podle entomologa Vladimíra Smetany jde o druh ploštice známé jako ploštička obecná nebo také pozemka obecná. „Mnozí lidé jsou znepokojeni, protože si při slově ploštice představují štěnici domácí a jiné druhy, které se živí sáním krve. Tato ploštice však konzumuje rostlinné štávy,“ vysvětlil s tím, že proti nim není třeba bojovat. „Tak, jak se objevily, tak i zmizí. Pro člověka nepředstavují žádné nebezpečí,“ doplnil.
Ploštička obecná patří mezi běžné druhy ploštic a často na ni narazíme v zemědělských oblastech. Živí se zejména šťávou z rostlin, jako je zelí, brokolice nebo hořčice. Běžně pobývá na polích a zahradách, při přemnožení ale může migrovat také do obytných prostor.
Letos měla vhodné podmínky pro přemnožení, protože patří mezi suchomilné druhy. Zmizet by ale měla hned po ochlazení. Pokud se objeví v domě, stačí je údajně zamést, vysát nebo spláchnout hadicí. Odpuzovat by je měly také některé esenciální oleje, například z máty, levandule nebo čajovníku.