Nerudová by chtěla 20 procent, volební účast čeká nadstandardní

Bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová (Štěpán Neubauer / se souhlasem)

Bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová | FOTO: Štěpán Neubauer / se souhlasem

S doprovodem dvou desítek novinářů a své rodiny odevzdala svůj hlas v prezidentských volbách v sále Hospůdky u Anděla v Kuřimi-Podlesí kandidátka Danuše Nerudová. Hlas odevzdala sama sobě, řekla poté novinářům. Za úspěch by považovala v prvním kole prezidentské volby zisk 20 procent hlasů. Věří, že k volbám může přijít až 70 procent voličů.

„Volila jsem sama sebe, protože věřím, že bych tuto funkci vykonávala dobře. Za úspěch považuji už to, že jsem se dostala takhle daleko, tak daleko se ještě žádná žena nedostala,“ řekla poté, co odevzdala svůj hlas. Ráda by, aby její příklad posloužil jako inspirace pro mladé lidi. „Že se mohou podílet na změně, být její součástí,“ uvedla kandidátka, která je jednou ze tří favoritů prezidentské volby.

Andrej Babiš (ANO), Petr Pavel (FORUM 24)

Volební místnost bývá v sále sousedícím s hospodou v Kuřimi-Podlesí pravidelně. V osadě, která patří ke Kuřimi, jiný příhodný prostor není. Hostinský Marek Sattler jako při každých volbách připravil guláš, hospůdka kvůli volbám otevřela skoro o dvě hodiny dřív, v době otevření sousední volební místnosti. Volby účast hostů v maličké hospodě příliš nezvyšuje, větším lákadlem jsou sportovní zápasy.

Z pozornosti novinářů je poněkud nesvá předsedkyně volební komise. „Je to trochu rozptylující, ale dokud to nepřekáží voličům, tak to nevadí,“ řekla ČTK Květoslava Múčková. K 16:00 přišlo v Podlesí s 383 oprávněnými voliči odevzdat svůj hlas už 25 procent oprávněných voličů a šest lidí s voličským průkazem. Účast u voleb tu tradičně bývá vysoká. „V komunálních i parlamentních mezi 55 a 60 procenty, jen druhé kolo senátních voleb bylo slabší,“ dodala předsedkyně volební komise v Podlesí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články