Nerudová zahájila další fázi kampaně. Chce oslovit vizí budoucnosti

Prezidentská kandidátka a bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová při rozhovoru v redakci deníku FORUM 24 (Štěpán Neubauer / se souhlasem)

Prezidentská kandidátka a bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová při rozhovoru v redakci deníku FORUM 24 | FOTO: Štěpán Neubauer / se souhlasem

Ekonomka, bývalá rektorka brněnské Mendelovy univerzity a kandidátka na prezidentku Danuše Nerudová v pátek v Praze zahájila za účasti rodiny a podporovatelů další fázi prezidentské kampaně. Věří tomu, že v týdnech zbývajících do lednové volby hlavy státu přesvědčí voliče o tom, že má jasnou vizi a bude změnou, která nastartuje Česko.

„Jsem nezávislá, nikomu nestraním,“ řekla. Dodala, že v kampani nemusí obhajovat svou minulost, naopak může své síly plně soustředit na budoucnost.

„Není čas se obracet zpátky, pojďme nastartovat Česko – moderní stát,“ řekla. Stát by podle ní měl podporovat aktivní občany, nevytvářet zbytečnou administrativu, být digitalizovaný a schopný poskytovat kvalitní vzdělání. Měl by být ukotven v Severoatlantické aliance a mít jednotnou zahraniční politiku.

(Týdeník FORUM)

Česko podle Nerudové potřebuje prezidenta, který rozumí současným výzvám, umí stavět mosty, rozbíjet zdi a otvírat dveře pro ekonomickou diplomacii. Jako zásadní vidí vyvedení země z ekonomické krize, dopady klimatické změny a navracení důstojnosti lidem. Prezidentství chce vykonávat civilně, ne za zdmi Pražského hradu.

Počátkem listopadu Nerudová na ministerstvu vnitra odevzdala více než 82 tisíc podpisů, k potvrzení kandidatury je jich potřebných 50 tisíc. Při sběru podpisů projela celou Českou republiku, uvedla.

Hlavu státu budou Češi v přímé volbě vybírat začátkem příštího roku. Podmínkou účasti ve volbách jsou podpisy minimálně dvaceti poslanců, deseti senátorů nebo 50 tisíc občanů. Celkem se o účast ve volbách uchází 21 kandidátů, sedm z nich vyzvalo ministerstvo k nápravě chyb v přihláškách. O registraci bezchybných přihlášek rozhodne ministerstvo 25. listopadu.

Za favority prezidentské volby jsou podle průzkumů pokládáni bývalý předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel, Nerudová a také expremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš, kterého podpořili jeho poslanci. Přihlášky letos znovu odevzdali senátoři Pavel Fischer (nezávislý) a Marek Hilšer z klubu Starostů, kteří se o úřad hlavy státu neúspěšně ucházeli už před pěti lety. Kandidují také například předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula, podnikatelé Karel Janeček, Karel Diviš a Tomáš Březina, poslanec SPD Jaroslav Bašta nebo bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články