Předávali jsme vám veřejné zadlužení na nižší úrovni, než ho odevzdávala vláda Petra Nečase v roce 2013, vzkázala ministrovi financí Zbyňku Stanjurovi (ODS) bývalá šéfka státní kasy a poslankyně Alena Schillerová (ANO). Podle ní by měl Stanjura vybírat daně a mlčet. To nenechalo chladnou ekonomku a bývalou prezidentskou kandidátku Danuši Nerudovou. Ta Schillerové vpálila, že by měla raději zpytovat svědomí.
„Přes 27 hodin čistého času trvaly ve sněmovně obstrukce opozice proti vládnímu ozdravnému balíčku. Ten má ulevit budoucím generacím od zadlužení po vládě Andreje Babiše za 100 miliard korun příští a za celkem 150 miliard korun přespříští rok. Opozice žádný plán nemá, jen kritiku toho našeho,“ komentoval schvalování vládního konsolidačního balíčku ve sněmovně ministr financí Zbyněk Stanjura.
To se nelíbilo jeho předchůdkyni Aleně Schillerové (ANO). „Daňovým balíčkem ulevujete maximálně obchodním řetězcům, a kdybychom vás nezastavili, tak i hazardnímu byznysu. Hnutí ANO vám předalo veřejné zadlužení na nižší úrovni, než ho odevzdávala Nečasova vláda ODS v roce 2013,“ pustila se místopředsedkyně Babišova hnutí na sociální síti do ministra financí. Podle Schillerové by měl Stanjura raději vybírat daně a šetřit.
Se svými argumenty však zřejmě nepochodila u ekonomky a bývalé rektorky Mendelovy univerzity Danuše Nerudové. „Píše poslankyně, která zvýšila dluh o 8 procentních bodů (z 34 % HDP na 42 % HDP), rozhazováním v covidu nastartovala inflaci, spolu s Michlem (Aleš Michl, guvernér České národní banky, pozn. red.) tvrdila, že není třeba zvedat úrokové sazby, bála se velkých reforem a strategii konsolidace nepředložila žádnou,“ vyčetla Schillerové. „Měla byste raději mlčet a zpytovat svědomí,“ dodala Nerudová na sociální síti.
Poslanci jednali přes 27 hodin
Vládní návrh zákona o konsolidaci veřejných financí, který má pomoci zlepšit hospodaření státního rozpočtu, pustila sněmovna v pátek do dalšího kola projednávání. Opozici se nepodařilo předlohu zamítnout ani vrátit vládě k dopracování. Poslanci vládní koalice ji uhájili. Zamítnutí navrhl předseda opoziční SPD Tomio Okamura a hlasovalo pro něj 72 přítomných opozičních poslanců. Naproti tomu 98 koaličních poslanců hlasovalo proti zamítnutí. Stejným poměrem hlasů neprošlo ani vrácení vládě k dopracování.
Debata o návrhu zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s konsolidací veřejných financí, jak se materiál oficiálně jmenuje, začala ve středu ve 14 hodin. Poslanci jí strávili víc než 27 hodin čistého času. Zákon nyní zamíří k projednání do sněmovních výborů. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) předpokládá, že druhé sněmovní čtení předlohy, v němž poslanci dostanou šanci předkládat pozměňovací návrhy, by mohlo začít v úterý 5. září.
Schválení balíčku do konce roku
Vláda v materiálu tvrdí, že v příštím roce by měla navrhovaná opatření v konsolidačním balíčku zlepšit saldo státního rozpočtu o 97,7 miliardy korun. Společně za příští a přespříští rok má jít až o 150,7 miliardy. Balíček mění 63 zákonů. Jde hlavně o rušení daňových výjimek a některá zjednodušení. Vláda nevylučuje změny v balíčku, ale chce na ně přistoupit tehdy, pokud se na nich koalice dohodne. Balíček chce schválit do konce roku, aby mohl začít platit v příštím roce.
Samotný návrh zákona jako takový má přinést státu v příštím roce navíc 35,2 miliardy korun. V roce 2025, až začne platit zvýšená sazba daně z příjmů firem, mají příjmy státu stoupnout o 37,1 miliardy korun. Součástí projednávaného návrhu zákona tak nejsou omezování dotací a redukce státních výdajů, které mají pokrýt zhruba polovinu z plánované konsolidace.