Neschopnost demokratů vytvořit protiváhu babišismu začíná být skandální. Potřebují změnu

Předsedové TOP 09, STAN a KDU. (Instagram Markéty Adamové)

Předsedové TOP 09, STAN a KDU. | FOTO: Instagram Markéty Adamové

Letos jsme mnohokrát slyšeli volání po společném postupu demokratických politických stran. Nejsilněji zaznělo na masových protestech iniciativy Milion chvilek. Je to logický postoj každého demokraticky orientovaného člověka při frustrujícím pohledu na současnou politickou realitu České republiky.

Česko je v moci uměle vytvořené pseudostrany autoritářského miliardáře, který nerespektuje pravidla a ovládá média. Jeho mocenský blok drží pohromadě díky extremistům a zejména promoskevské komunistické strany. Nad tím vším kraluje brutální a nebezpečený primitiv v roli prezidenta republiky. Situace je opravdu strašná a tomu by měla odpovídat i přijatá opatření na straně prozápadní a demokratické části politického spektra.

A co vidíme? V liberálnější části politického spektra probíhá nekonečný seriál dětinského dohadování a hlavně nedohadování. TOP 09 a STAN nevykazují schopnost společně obnovit politický proud liberálního středu, protože pořádají absurdní debaty o tom, kde kdo s kým nemůže a nechce spolupracovat. Pozorovatel, který by si moc přál, aby se zde etablovala racionální a konstruktivní politická síla, která by dokázala bránit základní evropské hodnoty na naší scéně, ztrácí pomalu naději, že tuto potřebnou roli naplní současná TOP 09 a současný STAN. A to jen a jen kvůli nízké schopnosti se domluvit. A kvůli nezodpovědnosti, pasivitě a nedostatku rozumu. Není tu nikdo, kdo by jako přirozený vůdce uhodil pěstí do stolu a srovnal rozjívené činitele do latě.

Konzervativnější část demokratického spektra je na tom poněkud lépe, ale také to není žádná hitparáda. I zde bychom očekávali větší akceschopnost, energii a janou vizi. Hlubší spolupráce ODS a KDU-ČSL by mohla přinést naději na obnovu konzervativní demokratické pravice.

Od chvíle, kdy náš veřejný prostor zalehl rozpínavý oligarcha a sebral zmateným demokratům vítr z plachet i jejich mediální komunikační kanály, působí česká politická scéna, jako by byla zabetonovaná. Jako by zkameněla. Monolit Babišova pseudohnutí ANO ovládá prostor spolu s rudými a hnědými skřety. A proti nim stojí neschopná parta milých, sympatických, ale neustále se pošťuchujících trpaslíků. Demokraté před Babišem působí jako zkoprnělé myši, které uhranul had.

Milí přátelé z demokratických stran, tohle musí v roce 2020 skončit. Prosíme, vzpamatujte se a začněte na sobě pracovat.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]