Neschopnost zabíjí! Občanská iniciativa před volbami upozorňuje na selhání vlády při řešení koronavirové krize

AUTOR: Neschopnost zabíjí

„Moje maminka mohla žít, kdyby nás neřídil neschopný chaot.“ Tohle heslo hlásá web spolku Neschopnost zabíjí, který chce před říjnovými volbami do poslanecké sněmovny české společnosti připomenout selhání současné vlády při zvládání pandemické situace. 

Příběh paní Lucie, která se o něj se spolkem Neschopnost zabíjí podělila, pokračuje: „Trvalo jim týden, než mi zavolali. Kdyby to stihli jen o den dřív, mámu bych nenakazila. V životě by mě nenapadlo, že ji tehdy uvidím naposledy. Když si vzpomenu na všechny ty kecy o chytré karanténě, zmítá se mnou vztek a bezmoc.“


Podobných příběhů se spolku během dvou týdnů podařilo shromáždit desítky. Výpovědi pozůstalých po obětech covidu poukazují na různá selhání Babišovy vlády při řešení pandemické krize.

„Táta byl klientem domova pro seniory, kde ještě nefungovalo testování, jak by mělo. Dva dny mi telefonoval, že se nachladil a že má kašel. Když mi volala sestřička do práce, že mám za ním přijet, věděl jsem, že je zle. Zemřel druhý den. Díky bohu jsem mohl být s ním, když zemřel. Byl covid pozitivní. Tělo táty dali jako infekční do pytle a odvezli přímo ke kremaci. Z jeho smrti viním nekompetentnost Babišovy vlády, která v té době nedovedla ochránit ty nejslabší. Nesmíme zapomenout! Táta mi moc chybí,“ napsal spolku svůj příběh Pavel z Třebíče.

Andrej Babiš (ANO) (Evropská unie)

U sběru příběhů a jejich zveřejňování na sociálních sítích však spolek skončit nehodlá. S pozůstalými natočil video o jejich nešťastných zážitcích. Ty mají před volbami sloužit jako varování pro veřejnost, aby si znovu nezvolila Andreje Babiše, který nezvládl provést zemi krizí.

„Nemůžeme se dívat na to, jak se Andreji Babišovi a jeho marketingovému týmu daří před volbami nechat Čechy zapomenout na brutální selhání vlády při řešení pandemické krize. Dva ze tří Čechů, kteří na covid umřeli, umřít nemuseli, pokud bychom si zvolili schopnou vládu. Za pomoci jednotlivých příběhů na to chceme poukázat. Lidé na to nesmí u voleb zapomenout,“ komentuje video s příběhy zakladatel spolku Neschopnost zabíjí Jan Jelínek.

Graf počtu mrtvých na covid v jednotlivých státech. (zdroj: Neschopnost zabíjí / se svolením autora)

Na webu spolku se objevil také graf, který zobrazuje porovnání počtu mrtvých v různých zemích v přepočtu na obyvatele ČR. Právě z něj lze jednoduše vyčíst, že dvacet tisíc lidí u nás vůbec nemuselo zemřít, kdyby vláda zvládla epidemii jako třeba v Německu, Rakousku, Srbsku či Estonsku.​​​​​​​ Žádná jiná vláda za sebou prý nenechala tolik mrtvých jako ta Babišova.

Analytik Jelínek minulý týden ve videu na sociálních sítích vyzýval, aby lidé přispívali na transparentní účet a aby iniciativu šířili dál. Spolek slibuje, že před volbami chystá ještě velké věci, ale je odkázán na podporu veřejnosti.

Eric Drooker

„Spousta z nás Andreji Babišovi věřila, že je schopným lídrem, který nás vyvede z krize. Bohužel jsme se všichni spletli. Je tu však pořád obrovské množství lidí, kteří na totální chaos během pandemie zapomněli​​​​​​​ a chtějí Babiše znovu volit. Právě teď máme jedinečnou příležitost těmto lidem těsně před volbami na reálných příbězích ukázat, že Andrej Babiš není správnou volbou. Chceme být vidět a máme plán, jak ho porazíme jeho vlastními zbraněmi. Teď ale ze všeho nejvíc potřebujeme finance, abychom naše plány zvládli uskutečnit a další krizí nás provázel někdo schopnější,“ burcuje předseda spolku.

Na účtu přibývají peníze, ale také vzkazy od podporovatelů. „Chci zabránit tomu, aby neschopnost znovu zabíjela!“ píše ke své pětistovce pro spolek Lucie Pudláková. „Snad někteří procitnou,“ komentuje svůj dar tří tisíc Michal Matura.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články